Ať si Čína zamete před vlastním prahem, reagují pražští radní na kritiku Číny ohledně poškozování jejích zájmů

Čínské velvyslanectví v Praze dnes na svém webu obvinilo Magistrát hlavního města z „opakovaného“ poškozování „klíčových“ zájmů Číny týkajících se Tchaj-wanu a Tibetu. Čína tak reaguje na prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba, který chce ze sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem vyškrtnout bod o uznání jednotné Číny, jež neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Hřib kritiku odmítá, podle něj má mít vztah samospráv apolitický ráz.
Pražský magistrát
Pražský magistrát
FTV Prima

reklama

„Přijde mi, že čínské velvyslanectví zbytečně míchá jablka s hruškami. Současné vedení Prahy chce napravit chybu svých předchůdců a vyjmout politickou deklaraci ze smlouvy o sesterských městech Prahy a Pekingu právě proto, že záležitost politických vztahů se zahraničními státy je téma pro zahraniční politiku naší vlády,“ uvedl pro online redakci TV Prima Zděněk Hřib. Ten zároveň dodal, že vztah samospráv má být založen na oboustranně výhodné apolitické kulturní výměně. Požadavek na ustanovení o jedné Číně ve smlouvě mezi městskou samosprávou Pekingu a Prahy je proto podle něj stejně nepatřičný, jako kdyby Praha chtěla do této smlouvy vnutit třeba vyjádření Pekingu k dostavbě Temelína.

Ať si Čína zamete před vlastním prahem

Velmi příkře na čínskou kritiku zareagoval i pražský radní za TOP 09 Jiří Pospíšil: „Já se domnívám, že politika Prahy je jediná správná, je to i politika TO 09, my v zahraniční politice hájíme doktrínu lidských práv, navazujeme na politiku Václava Havla, ve chvíli, kdy Čína systematicky, permanentně, cíleně porušuje lidská práva, tak je správné, že i město Praha na to reaguje, tzn. já si myslím, že by si měla Čína zamést před vlastním prahem a zabývat se více tím, jaký stav lidských práv je v Číně a ne kritizovat Prahu, hlavní město suverénního státu, že zastává určitou politickou doktrínu. Já toto vyjádření čínského velvyslanectví rázně odmítám,“ uvedl pro redakci.

Čína zrušila Pražské filharmonii koncerty 

Přestřelka mezi Prahou a Pekingem začala už novoročním setkáním primátora Hřiba se sborem diplomatů, kdy čínský velvyslanec žádal odchod tchajwanského diplomata. Hřib mu tenkrát, na rozdíl od bývalé ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, nevyhověl. 

V červnu potom zrušila čínská strana koncerty Pražské filharmonii plánované na září a říjen, právě kvůli Hřibovu komentáři o odstranění bodu souvisejícího s uznáním jednotné Číny. Ta následně povolení koncertu podmínila pouze kritikou vedení města, to však hudební těleso odmítlo. Pražský primátor postoj Číny okomentoval tím, že „není spolehlivý obchodní partner“. 

Čína odmítá, že by shromaždovala informace o českých občanech

Čína dnes zároveň vydala prohlášení, ve kterém odmítla zpravodajskou spolupráci mezi velvyslanectvím ČLR v ČR a čínskými firmami působícími v ČR. „Očerňování čínského velvyslanectví v takových zprávách je naprosto nepodložené a zcela smyšlené, jedná se o šíření poplašných zpráv a nactiutrhání poškozující čínskou pověst. Stavíme se rozhodně proti těmto tvrzením, vyhrazujeme si právo podniknout další kroky a povolat k odpovědnosti subjekt či subjekty vytvářející tyto fámy,“ uvedla Čína v tiskové zprávě na stránkách velvyslanectví. 

Čína tak pravděpodobně reagovala na zprávu Českého rozhlasu, podle které pracovníci české telekomunikační pobočky Huawei shromažďují citlivá data o lidech a předávají je zaměstnancům čínské ambasády. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!