Sicilský starosta zablokoval hotel. Bojuje tím proti přijímání dalších migrantů

Auta blokující příjezd k hotelu Canguro
Auta blokující příjezd k hotelu Canguro
Facebook/VincenzoLionettoCiva

reklama

Vincenzo Lionetto Civa, starosta obce Castel’Umberto nacházející se na severu Sicílie, zablokoval přístupové cesty k opuštěnému hotelu. Tam měli být umístěni nově příchozí migranti. Za svůj kontroverzní počin sklidil jak slova chvály, tak ostrou kritiku.

Nevyužívaný hotel Canguro sicilský starosta zablokoval v sobotu, a to přistavením několika automobilů. S celou akcí mu přitom pomáhala zhruba desítka místních, kteří s přesunem dalších migrantů do jejich blízkého sousedství nesouhlasí. Podle některých zdrojů ale už v době parkování aut část uprchlíků v hotelu byla.

Hlava tamní oblasti celou akci odůvodnila na svém facebookovém profilu. Přesun zhruba třiceti nových migrantů, o kterém ho údajně informoval místní prefekt, není podle Civových slov správný: „Nemyslím si, že je tento způsob institucionální angažovanosti správný, a to ze zřejmých důvodů, protože to celé má dopad na naši komunitu.“

Rozdělená Itálie

Na diskutabilní krok začali okamžitě reagovat lidé na sociálních sítích. Část z nich jednání starosty schvalovala a vyjadřovala mu podporu, ale ozývaly se i nesouhlasné hlasy těch, kteří byli celou věcí pohoršeni.

„Musíte rezignovat na svou funkci, pane starosto. Tohle je rasismus, který přináší Sicílie. Ta samá Sicílie, která 150 let ‚podnikala invaze‘ do celého světa se svými pracovníky. Je to ostudné,“ zněl například jeden z komentářů. I ten ukázal, jak moc je momentálně Itálie rozdělená co do názoru na migraci.

Starosta na reakce později odpovídal následovně: „Děkuji všem za vaši podporu a návrhy. Distancuji se od násilných a xenofobních komentářů, které neodráží ducha iniciativy ani mé osobní pocity a postoje.“

Země čelí dlouhodobému náporu migrantů

Jen v Itálii se za letošní rok vylodilo téměř 90 000 migrantů, což v průměru čítá necelých 500 nově příchozích lidí každý den. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přitom již dříve během tohoto měsíce uvedl, že sedm z deseti nově příchozích lidí není uprchlíky, ale pouze ekonomickými migranty.

Otázka uprchlictví je v Itálii velkým tématem také z důvodu, že zemi budou výhledově čekat parlamentní volby. Ty by se měly konat nejpozději během příštího roku. Už nyní je ovšem jasné, že téma migrace bude jedním z nejdůležitějších faktorů, podle kterých se budou italští voliči rozhodovat.

reklama

reklama