Silné varování zdravotnické organizace: Elektronické cigarety mohou poškodit plod v děloze i mozek teenagera!

Doposud WHO v souvislosti s elektronickými cigaretami varovala především před vyšším rizikem srdečních a plicních onemocnění. Organizace také varovala, že existuje velmi málo důkazů, které by dokládaly, že přechod na elektronické cigarety může kuřákům pomoci s ukončením jejich zlozvyku. Naopak WHO tvrdí, že ve skutečnosti často původní nekuřáky pomůže udělat závislými na nikotinu.
„E-cigarety jsou zdraví škodlivé a nejsou bezpečné. E-cigarety zvyšují riziko srdečních onemocnění a plicních poruch,“ uvedla WHO na Twitteru v rámci odpovědí na přicházející dotazy (takzvané Q&A).
„Zvláště rizikové jsou pro dospívající. Nikotin je vysoce návykový, přičemž mozky mladých lidí se rozvíjejí až do poloviny jejich druhé dekády života. Vystavení nikotinu může mít dlouhodobé poškozující účinky,“ uvedla organizace v dalším příspěvku.
„Představují významná rizika z toho pohledu, že mohou poškodit rozvíjející se plod. Vystavují rovněž nikotinu a jiným škodlivým látkám nekuřáky.“
Na dotaz, zda jsou elektronické cigarety méně nebezpečné než ty klasické, odmítla dát WHO definitivní odpověď, přičemž dodala, že to závisí na řadě faktorů, jako je množství nikotinu a dalších toxických látek v zahřátých kapalinách. „Ale víme, že e-cigarety představují jasná zdravotní rizika a v žádném ohledu nejsou bezpečné.“
WHO rovněž prohlásila, že tekutina v e-cigaretách může způsobit spálení či poleptání a v případě spolknutí nebo absorbování kůží může vést k rychlé nikotinové otravě. „Existuje riziko úniku tekutiny a jejího spolknutí dětmi. Kapalina je rovněž vysoce hořlavá,“ dodala organizace.
Ačkoliv se dříve objevovaly zvěsti, že elektronické cigarety jsou zdravější než ty klasické, nedávné studie poukazují na to, že lidé, kteří užívají kteroukoliv z variant, mají vyšší riziko srdečního infarktu i mozkové mrtvice.
„Studujeme cigarety posledních 60 až 70 let a tak máme obrovskou databázi, v níž můžeme vidět, kolik lidí umřelo (kvůli kouření),“ uvedl Dr. Thomas Eissenberg ze zdravotnické organizace Public Health England. „Nic podobného ohledně elektronických cigaret nemáme. Co ale víme, je, že při opakovaném používání dodávají do plic toxické látky, a v některých případech vidíme zdravotní důsledky těchto toxikantů, které uživatelé e-cigaret inhalují.“