Silné zemětřesení na Jávě: Hlášeni jsou mrtví i zranění, úřady varují před tsunami

Zatím blíže neurčený počet obětí na životech si vyžádalo silné zemětřesení, které dnes zasáhlo nejlidnatější indonéský ostrov Jávu. Otřesy byly cítit v metropoli Jakartě, ale i v řadě dalších měst a obcí, někde je hlášeno zřícení budov. Úřady vyhlásily varování před vlnou tsunami.
Silné zemětřesení na Jávě si vyžádalo oběti na životech
Silné zemětřesení na Jávě si vyžádalo oběti na životech
AP

reklama

Podle americké geologické služby USGS zemětřesení dosáhlo intenzity 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v hloubce 91 kilometrů. Úřady následně vydaly varování před vlnou tsunami, která by mohla zasáhnout části jávského pobřeží. Obyvatelé vystrašení mocnými otřesy vybíhali na mnoha místech v panice z budov a indonéská televize vysílala záběry zachycující hustou dopravu na silnicích způsobenou úprkem lidí z pobřežních oblastí.

Mluvčí úřadu pro likvidaci následků živelních katastrof Sutopo Purwo Nugroho v prohlášení na twitteru uvedl, že jsou z regionu Ciamis hlášeny zranění i oběti na životech, ale nebyl schopen sdělit bližší podrobnosti. Ve městě Tasikmalaya na západě Jávy a v několika okresech této části země se podle něj zřítily domy. V Jakartě byly otřesy cítit 20 vteřin, dodal.

Indonésie leží ve vysoce seizmicky aktivní tichomořské oblasti. Zemětřesení přesahující intenzitu šesti stupňů tam nejsou nijak vzácná.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!