Silné zemětřesení na Lomboku: Počet mrtvých se blíží stovce, tsunami nedorazila

Nejméně 91 obětí má nedělní zemětřesení, které postihlo indonéské ostrovy Lombok a Bali. Další stovky lidí utrpěly zranění. Mezi oběťmi nejsou podle ministerstva zahraničí žádní zahraniční turisté. Silné otřesy poškodily tisíce domů a způsobily rozsáhlé výpadky proudu. Varování před vlnou tsunami se naštěstí nepotvrdilo.
Následky zemětřesení na Lomboku
Následky zemětřesení na Lomboku
AP

reklama

Epicentrum nedělního zemětřesení o síle 6,9 Richterovy stupnice bylo poměrně mělké, jen přibližně 30 kilometrů pod zemským povrchem na severovýchodě Lomboku. Poté následovalo ještě více než 130 menších otřesů. Lidé podle očitých svědků vybíhali v panice do ulic měst, aby si zachránili život. Například v hlavním městě ostrova Mataram se podle agentury AFP zřítilo mnoho domů. Kvůli obavám z kolapsu budov a varováním před tsunami, opustila hotely i řada zahraničních turistů.

Turisty, kteří se rozhodli Lombok opustit, v současné době evakuují trajekty na Bali, a to z přístavů Gili a Lembar. Také letiště na Lomboku funguje podle ministerstva zahraničí bez omezení. Pokud by čeští občané potřebovali na Lomboku jakoukoliv pomoc, mohou se obrátit na konzuláty jiných členských států EU. „Během dnešního dne (6. srpna) by na letišti v Mataramu měly Francie a Španělsko otevřít konzulární help desk a asistovat při konzulární pomoci svým občanům i ostatním občanům EU,“ informuje ministerstvo zahraničí. Náhradní cestovní doklady pak může vyřídit buď Honorární konzulát ČR v Denpasaru na Bali, nebo ambasáda v Jakartě.

Takto vypadá evakuace z Lomboku:

Mnohem více než na turisty mělo ale zemětřesení dopad na místní obyvatele. Zřítilo se mnoho budov, tisíce dalších byly poškozeny. Evakuováni museli být například pacienti z nemocnic v Mataramu i v Denspasaru na sousedním Bali. Doktoři pak lidi ošetřovali přímo na ulicích, informoval serevr stanice BBC. Obětí je podle indonéských úřadů zatím 91, s největší pravděpodobností ale toto číslo není konečné. Záchranáři se totiž ještě nedostali do všech postižených oblastí. Drtivá většina obětí zemřela na Lomboku, Bali hlásí dva mrtvé. Zraněných jsou stovky.

Zemětřesení zasáhlo také ostrovy Gili. Tři ostrůvky se nachází nedaleko Lomboku a jsou velice oblíbené především mezi potápěči. Podle ředitele Národní agentury pro zmírnění následků katastrof bylo z ostrovů evakuováno přibližně tisíc lidí. „Někteří z nich jsou zraněni a v šoku,“ upřesnil ředitel Nyoman Sidakarya pro stanici TV One.

Lombok a Bali mají dohromady přibližně 6,5 milionu obyvatel. Na oblíbené ostrovy každoročně míří i miliony turistů z celého světa. Zemětřesení jsou tam poměrně častá, Lombok i Bali totiž leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu. V tomto pásmu okolo Tichého oceánu  o celkové délce 40 tisíc kilometrů se nachází 452 sopek a odehrává se tam přibližně 90 % všech zemětřesení na planetě.

Lombok zasáhlo silné zemětřesení i minulý týden. Vyžádalo si životy 14 lidí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!