Silné zemětřesení zaznamenáno dnes ráno v Řecku u Kréty. Balkán se třese

Dnes ráno postihlo Řecko zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály. Lokalizováno bylo u Kréty, což znamená, že tento oblíbený ostrov byl letos postižen již podruhé.
zemětřesení u Kréty - mapa
zemětřesení u Kréty - mapa

reklama

K zemětřesení o síle 6,1 stupňů došlo v 8:25 a epicentrum bylo 20 km jižně od ostrova Antikitera mezi ostrovy Kréta a Kitera, a to v hloubce 71 kilometrů, informuje řecký server Ekathimerini. Zemětřesení pociťovali rovněž obyvatelé na řeckých poloostrovech Peloponés a Attika. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti ani zranění a budovy byly evakuovány.

Řecký seismolog Efthymios Lekkas v rozhovoru pro místní média řekl, že tento otřes nesouvisí se zemětřesením s tragickými následky, které v úterý zasáhlo Albánii a Bosnu. Navíc tvrdí, že by v tomto případě neměly následovat další otřesy, které se obvykle ještě při zemětřeseních ozývají.

Včera došlo k zemětřesení v Albánii o síle 6,4 stupňů, které mělo devastující účinek. Zřítila se řada budov, zatím je 23 mrtvých a je evidováno přes 600 zraněných. Bilance škod a lidských ztrát není konečná. Záchranáři stále pracují na odklízení trosek a hledání možných obětí.

Včera bylo zemětřesení o síle 5,8 stupňů zaznamenáno také v Bosně. To se zde opakovalo dnes ráno 45 km na jih od Sarajeva, a to o síle 2,27 stupňů.

Na Balkánu je zemětřesení časté, neboť se ocitá na významném zlomu, na hranicích litosférických desek. Zemětřesení u Kréty bylo již letos v létě, a to o síle 5,3 stupňů. To znamená, že současné zemětřesení je daleko silnější.

Při zemětřesení se uvolňuje velké množství energie, která se v zemském tělese šíří ve formě seismických vln.

reklama

reklama