Silnější, bezpečnější a jednotnější Evropa. Témata pro bratislavský Globsec

V Bratislavě ve čtvrtek odstartoval třídenní 14. ročník fóra Globsec. Jedna z pěti největších bezpečnostních konferencí na světě přivítá přes tisíc hostů z 60 zemí. Na jednáních nechybí ani přední čeští politici.
Globsec 2019
Globsec 2019
globsec.org

reklama

Obrana a bezpečnost, digitální a evropská budoucnost a v neposlední řadě demokracie a udržitelnost v kontextu globální ekonomiky. To jsou hlavní témata konference Globsec. Letos se jí zúčastní srbský prezident Alexander Vučić, prezident Černé Hory Mila Đukanović, maďarský ministr zahraničí Péter Sziijártó, ale například i zakladatel magazínu Forbes Steven Forbes, jezdec Formule 1 Nico Rosberg, ministryně zahraničních věcí Jižní Koreje Kang Kyung-wha, předseda vlády České republiky Andrej Babiš nebo ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Letos se skloňovalo i jméno francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který nakonec do Bratislavy nedorazí.

Úvodní proslov přednesl slovenský prezident Andrej Kiska. Podle něj je Evropská unie silnější a atraktivnější než byla před pěti lety a zároveň dodal, že být součástí NATO je pro Slovensko i Česko nejsilnější garancí bezpečnostní jistoty. Zároveň je ale slovenský prezident přesvědčen, že pokud chce být Evropa respektovaným hráčem, nemůže být závislá na pomoci jiných.

"Pokud investujeme do našich sil, posílíme evropský pilíř NATO a posílíme Evropu. Proto potřebujeme investovat do ozbrojených sil, nikoliv nových struktur. Abychom byli schopni jednat nezávisle jako Evropa, pokud se tak rozhodneme," uvedl Kiska.

Slovenský prezident ale promluvil také o moderních bezpečnostních hrozbách i dalších problémech unie.

„Extrémisti a populisti popírají dlouhodobou potřebu společného evropského projektu, ale už nemluví tak radikálně o vystoupení států z EU. Dokončíme projekty, které jsme začali, jako například eurozónu, společný trh či Schengen a podíváme se také na to, co můžeme pro budoucnost společně udělat,“ dodal Kiska.

Na letošním fóru se mluví i o dalších důležitých tématech, jakými jsou klimatické změny, světový obchod, 5G sítě, ale i vztahy s Čínou nebo výsledky nedávných voleb do Evropského parlamentu.  

"Otázkou je, zda jsou to jen takříkajíc malé překážky na cestě nebo se dostáváme do nové situace ve světě. Pravděpodobně to ještě zcela přesně nevíme a různí lidé na to mají odlišné názory. A možná některé z těch věcí jsou jen malým problémem a jiné tu s námi zůstanou dlouho," domnívá  se ředitel Norského institutu pro mezinárodní vztahy Ulf Sverdrup.

Konference v Bratislavě potrvá až do soboty 8. června. Souběžně s ní probíhá v Bratislavě i další summit s názvem „Under 30“, který spojuje mladé inovátory z celého světa.  

Adam Novotný

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!