Singapur má nejsilnější pas světa. Český pas skončil na osmé příčce

„Nejsilnější“ pas světa mají Singapurci. Mohou s ním volně bez vízové povinnosti cestovat do 159 zemí světa. Druzí skončili Němci, Češi jsou osmí. Spojené státy si od zvolení Donalda Trumpa pohoršily, uvedla agentura AFP.
ilustrační foto- cestovní pas
ilustrační foto- cestovní pas
Pixabay

reklama

Přibližně 3,4 milionu držitelů singapurského cestovního pasu nyní může cestovat do 159 zemí světa bez vízové povinnosti. Hned v závěsu, na druhém místě skončilo Německo, jehož obyvatelé mohou vycestovat do 158 zemí světa. O bronzovou příčku se dělí Švédsko a Jižní Korea.

Česká republika je na osmém místě společně s Maltou a Islandem. S českým pasem můžeme vycestovat do 152 zemí světa.

Mezi země, které jsou na nižší příčce, než jak tomu bylo v minulých letech, patří například USA. S vládou Donalda Trumpa se americký pas vyšplhal jen na šestou příčku. Vízovou povinnost pro občany Spojených států v poslední době zavedlo Turecko a Středoafrická republika.

Singapure
Autor: Pixabay Singapure

A právě americký pas mohl obsadit mnohem horší příčku, kdyby se Evropská komise rozhodla znovu zavést vízovou povinnost pro americké občany. K tomu vyzvali Evropskou komisi europoslanci letos v březnu, ale komise zavedení vízové povinnosti v květnu odmítla. K důvodům, proč komise zamítla víza pro USA, patří negativní dopady na vnější vztahy, obchod, cestovní ruch i ekonomiku EU.

Vítězství Singapuru je velkou vzácností. Je to vůbec poprvé, co prvenství získala asijská země. „Singapur zvyšuje sílu svého pasu neustále od roku 1965, kdy se stal nezávislým,“ uvedl pro CNN výkonný ředitel pobočky Arton Capital v Singapuru, Philippe May.

Na druhém konci žebříčku se opakovaně umístil Afghánistán, kde občané mohou volně cestovat jen do 22 zemí světa. Mezi posledními jsou také Irák (26), Sýrie (29) nebo Somálsko (34). 

reklama

reklama