Singapur své občany odmění miliardami

Singapur chystá kvůli předčasným volbám štědrý rozpočet s velkými zdravotními a sociálními výdaji.
Dům sociálních služeb v Singapuru foto dragages com
Dům sociálních služeb v Singapuru foto dragages com

reklama

Půl milionu Singapuřanů ve věku od 60 do 69 let dostane od státu více než 4,5 miliard dolarů, což je přes 115 miliard korun. „Jedná se o gesto vděčnosti našeho národa
a způsob, jak této generaci ve stříbrných letech prokázat uznání,“ řekl ministr financí Heng Swee Keat. Tyto peníze budou primárně určeny na zdravotní péči a aktivní seniorský život. Další 2,2 miliardy dolarů (50 miliard korun) byly vyčleněny pro potřeby dlouhodobé péče, včetně dotací a pojistných plnění pro zaměstnance s těžkým zdravotním postižením.

Singapur se také podělí o přebytek státního rozpočtu s nízkopříjmovými občany.

Vláda se zavázala v rozpočtu pro příští rok poskytnout nízkopříjmovým osobám 811 milionů dolarů (18,5 miliard korun) a jednorázovou slevu na daň z příjmu fyzických osob ve výši 50%. V praxi to znamená, že více než 1,4 milionů občanů s nižším příjmem dostane příspěvek až 221 dolarů (přes 5000 tisíc korun) ve formě voucheru.

„Doufám, že se tímto bonusem všichni Singapuřané, mladí i staří, připojí k vládě, aby si připomněli důležitý moment v historii Singapuru,“ odkázal ministr Keat k oslavám 200. výročí založení Singapuru.

 

Snížení kvót pro zahraniční pracovníky

Vláda se také chystá podpořit částkou 1,7 miliardy korun expanzi singapurských firem za hranice státu. Rozpočet pro příští rok počítá rovněž s téměř pětiprocentním zvýšením výdajů na obranu. Na druhou stranu se chystá mírné zvýšení spotřební daně za naftu a snížení kvóty pro zahraniční pracovníky v oblasti služeb. „Nadměrné spoléhání na levnou pracovní sílu ze zahraniční bude brzy věcí minulosti. Podniky musí urychlit transformaci průmyslu se zaměřením na automatizaci a současně překvalifikovat a následně zaměstnat starší spoluobčany,“ hodnotí kroky vlády ekonom Girish Naik z PwC.

Všechny návrhy přicházejí v době, kdy poslední data ukazují jisté zpomalení singapurské ekonomiky a singapurská vláda proto plánuje pro příští rok rozpočet se schodkem ve výši 0,7% hrubého domácího produktu. Před několika dny podepsal Singapur s EU dohodu
o volném obchodu, která má odstranit většinu cel ve vzájemném obchodě. Singapur se tak snaží pojistit před dopady případné obchodní války.

Městský stát Singapur je jedním z nejvyspělejších států světa, pravidelně se zobrazuje na nejvyšších příčkách žebříčků nejvyšší kvality života a nejnižší korupce. Stát je díky svému charakteru do velké míry závislý na mezinárodním obchodu, což se v posledních třiceti letech snaží změnit investicemi do vyspělých technologií a lukrativních společností na celém světě.

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!