Šíření kontroverzní islámské knihy v Česku zůstane bez trestu

Šíření kontroverzní islámské knihy zůstane bez trestu. Soud zprostil obžaloby jejího vydavatele, bývalého šéfa České muslimské obce Vladimíra Sáňku. Kniha přitom propaguje odnož islámu, která je v některých státech zakázána. A její autor do řady západních zemí nesmí vstoupit.
11. 5. 2018 ZPRÁVY: ŠÍŘENÍ KONTROVERZNÍ ISLÁMSKÉ KNIHY V ČESKU ZŮSTANE BEZ TRESTU
11. 5. 2018 ZPRÁVY: ŠÍŘENÍ KONTROVERZNÍ ISLÁMSKÉ KNIHY V ČESKU ZŮSTANE BEZ TRESTU

reklama

Sáňka se podle soudu nedopustil trestného činu. Odnož islámu zvaná salafismus, kterou kniha propaguje, totiž údajně nemá podobu extrémistického hnutí. Alespoň tedy podle posledního znaleckého posudku, který pro soud vypracovala Západočeská univerzita v Plzni. Sáňka, jehož případ se dostal před soud po policejní razii v pražských muslimských centrech v roce 2014, proto dnes odcházel volný.

„Určitě to je velké stigma, že, že je člověk obviněn z takových závažných zločinů, kterých se nedopustil, a táhlo se to tedy 4 roky. A jsem rád, že to mám za sebou,“ řekl vydavatel islámské knihy Vladimír Sáňka.

ilustrační foto

Nezletilá Dánka konvertovala k islámu a plánovala bombové útoky. Odsedí si osm let

Kniha podle kritiků například vybízí k odporu k neislámským vládám, schvaluje fyzické tresty podle práva šaría anebo zdůrazňuje nadřazenost muslimů nad ostatními náboženstvími. Kupříkladu ve Velké Británii je dokonce ve věznicích zakázána, aby se vězni neradikalizovali.

„Záhadnost knihy spočívá v tom, že kniha šíří nenávist. Propaguje teokracii, to jest státní zřízení, založené na právu šaría,“ říká státní zástupce Vladimír Hakl.

Státní zástupce zvažuje, jestli se odvolá k nejvyššímu soudu. O tom, zda to udělá, by mělo být jasno do začátku prázdnin.

reklama

reklama