Sjezd ČSSD: Ministr Petříček chce do vedení strany

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr zahraničí Tomáš Petříček se těší vzrůstající popularitě a mluví se o nich jako o pojistkách vítězství stávajícího předsedy Jana Hamáčka na 41. sjezdu ČSSD. Ne všem ve straně se ale vývoj zamlouvá.
Tomáš Petříček - ministr Zahraničí
Tomáš Petříček - ministr Zahraničí
Facebook/Tomáš Petříček

reklama

Jeden z těch, kdo měl šanci ovlivnit směr sociální demokracie a určit nový kurz strany, byl bývalý první místopředseda Jiří Zimola. Místo toho se v listopadu minulého roku rozhodl rezignovat. "Hamáček, Maláčová, Petříček? Nemyslím si, že vyvedou ČSSD z krize," uvedl pro server akualne.cz. Podle Zimoly straně škodí zákulisní dohody a lidé, kteří jsou spojení s neúspěchy v posledních několika volbách.

Po své rezignaci se Zimola několikrát nechal slyšet, že ČSSD potřebuje projít reorganizací. Podle něj se v současném vedení nacházejí lidé, kteří stáli v minulosti za náborem černých duší. Kauza ohledně černých duší v sociální demokracii vyšla na povrch v roce 2010. Buňky ČSSD například na severu Čech v Litoměřicích nebo Mostě nabíraly členy, kteří sami o skutečnosti, že jsou v nějaké straně, ani nevěděli. Cílem bylo místní buňky ČSSD uměle naplnit, aby měly v celorepublikovém rozhodování uvnitř strany větší vliv. S následky se strana dosud nevyrovnala, míní Zimola.

Zamíří Petříček do vedení sociální demokracie?

Názorové střety uvnitř strany dovedly sociální demokraty k tristnímu výsledku v parlamentních volbách. Křídla se nemohou shodnout na tom, jakou politiku zastávat a navzájem se kritizují. To umožnilo novým tvářím uvažovat o kandidatuře do nejvyšších pater strany. Ukázkovým příkladem je ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 

 

Petříček se stal ministrem zahraničí loni v říjnu poté, co ČSSD ustoupila Zemanovi a vzdala se nominace europoslance Miroslava Pocheho, kterého prezident odmítal. Zeman ho označil za loutku Pocheho, jemuž Petříček v Evropském parlamentu dělal asistenta. Petříček v jednom z prohlášení médiím sdělil, že pokud neuspěje ve volbě vedení strany, zváží i rezignaci na funkci ministra. Jeho nezvolení by údajně bylo vyjádřením nesouhlasu členů s jeho politikou. U názorových oponentů současného vedení se toto prohlášení nepotkalo s pochopením.

Zimola pro Blesk.cz zmínil například podezření, že za výroky Tomáše Petříčka o tom, že pokud neuspěje ve volbě do stranického vedení, zváží konec také na ministerském postu, stojí Miroslav Poche. Ještě s tvrdší kritikou přišel Zdeněk Škromach. „Pro mnohé delegáty to může být výzva, tak vyzkoušejme, jestli to myslí vážně,“ řekl bývalý dlouholetý místopředseda sociální demokracie. „Považuji to za velmi nešťastné a je to pro mě ukázkou slabosti a nejistoty,“ nebral si servítky Škromach.

Prezident Miloš Zeman a předseda ČSSD Jan Hamáček

Sjezd ČSSD: Čeká nás Hamáčkovo vítězství, stranické zemětřesení nebo vše zastíní vystoupení prezidenta Zemana?

Program sjezdu

41. sjezd ČSSD se bude konat 1. a 2. března v Hradci Králové. Návštěvu potvrdil i prezident a bývalý předseda sociálních demokratů Miloš Zeman. Kromě volby předsedy a vystoupení prezidenta bude členy sociální demokracie čekat také projednávání návrhu nových stanov ČSSD, schválení členů Ústředního výkonného výboru a Ústřední kontrolní komise. Sociální demokracie na svém sjezdu může ukázat, zda se poučila z následků vnitřních sporů a bude jednotně hledat cestu ke svým ztraceným voličům.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!