Sjezd, fórum a kongres – tři strany si zvolí nové vedení

Během ledna si hned tři sněmovní opoziční strany zvolí nové vedení. Současný šéf Pirátů Ivan Bartoš má dva vyzyvatele – Mikuláše Ferjenčíka a Vojtěcha Pikala. Do čela ODS zatím kandiduje jen stávající lídr Petr Fiala. Lidovci si budou svého nového šéfa vybírat z trojice Jan Bartošek, Tomáš Zdechovský a Marian Jurečka.
Tři strany si zvolí nové vedení
Tři strany si zvolí nové vedení
FTV Prima

reklama

Piráti se na svém celostátním fóru sejdou už o tomto víkendu v Ostravě. Proti stávajícímu šéfovi strany Ivanu Bartošovi se postaví poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Ten dostal nominace jak od členské základny, tak od Pardubického kraje.

„Chtěl bych, aby se víc mluvilo o ekonomice, abychom nabízeli ekonomický program pro ČR. Je potřeba razantně snížit daně z práce,“ vysvětlil své rozhodnutí kandidovat Ferjenčík. Vedení strany a řadové vedení by si podle něj mělo lépe naslouchat.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) se o předsednické křeslo rozhodl ucházet ve chvíli, kdy kandidaturu ohlásil právě Ferjenčík. Strana by se podle něj měla dát vnitřně dohromady a nastavit jasná pravidla komunikace. „Vnímám jisté vzdalování Pirátů-politiků na plný úvazek a těch, kteří to stále ještě dělají dobrovolnicky,“ řekl Pikal FTV Prima.

Pikal i Ferjenčík připouštějí, že favoritem zůstává současný šéf Ivan Bartoš. Ten tvrdí, že strana jde pod jeho vedením nahoru. „My musíme samozřejmě pracovat hlavně na sobě, rok 2021 jsou sněmovní volby a já bych chtěl dovést Piráty k vládnímu angažmá,“ řekl ve středu pro naši televizi Bartoš.

Petr Fiala (ODS) zatím protikandidáta nemá

ODS si nové vedení zvolí hned týden po Pirátech, konkrétně 18. ledna v Praze. Současný šéf ODS Petr Fiala zatím nemá protikandidáta. Zajímavější boj se tak strhne spíš o funkci prvního místopředsedy, kterou bude obhajovat Alexandra Udženija. Bývalý ministr ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase a současný europoslanec Alexandr Vondra pak obdržel nominaci na řadového místopředsedu.

Nové vedení si v Praze 25. ledna zvolí i KDU-ČSL. Funkci předsedy opouští Marek Výborný, kterému vloni náhle zemřela manželka, se kterou vychovával tři děti. Výborný se chce naplno věnovat rodině.

Rozhodnutí kandidovat ve středu oznámil bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Klíčové podle něj bylo slovo manželky. Mají spolu totiž pět dětí.

Lidovce povede Zdechovský, Jurečka nebo Bartošek

„Marek Výborný se rozhodl jako zodpovědný člověk. Jsme v mimořádné situaci. KDU-ČSL se poslední dva roky nedaří získávat větší důvěru voličů. Byl bych rád, aby ji KDU-ČSL získala, beru to jako důležitý cíl v budoucnu,“ uvedl na tiskové konferenci ve Sněmovně Jurečka. Potenciál strany vidí mezi 8 a 11 procenty.

O post předsedy se Jurečka utká s šéfem poslaneckého klubu Janem Bartoškem a europoslancem Tomášem Zdechovským. Ten se v posledních dnech „proslavil“, když v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že spočítal, kolik homosexuálů je mezi spolustraníky. „Napočítal jsem, že v KDU-ČSL máme přes 22 gayů a leseb ve středně vrcholové politice, ať jde o městskou, či krajskou politiku,“ řekl.

Za svoje vyjádření sklidil kritiku, do Zdechovského se pustil například předseda poslanců TOP 09 a někdejší šéf lidovců Miroslav Kalousek. „Což o to, v TOP 09 budou jistě také nějací gayové a lesby, ale nikdy by mě nenapadlo je počítat. Stejně jako katolíky či protestanty,“ rýpnul si Kalousek na Twitteru.

Zbyněk Zykmund

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!