Skandál v Německu! V Durynsku byl za podpory AfD zvolen premiér, vzápětí odstoupil

Německá kancléřka Angela Merkelová se ozvala až ze svého dalekého „výletu“ v Africe. Rozlítilo jí, že se mohl Thomas Kemmerich z FDP stát premiérem spolkové země s podporou krajně pravicové strany AfD. To je „neodpustitelné“, prohlásila kancléřka.
demonstrace levicových sil v Erfurtu
demonstrace levicových sil v Erfurtu
twitter Erfurt

reklama

„Výsledek musí být zvrácen,“ řekla během tiskové konference na návštěvě v Jižní Africe a označila volby v Durynsku za „špatný den pro demokracii“.

Z psaní německých médií se zdá, že včera došlo k otřesu v německé politice, když byl svobodný demokrat Thomas Kemmerich (FDP) zvolen durynským parlamentem za zemského premiéra.

K šoku vedou dva důvody. Strana FDP se jednak loni na podzim sotva do parlamentu s 5 % podpory dostala. Pak včera byl kandidát levicové strany Die Linke poražen o pouhý jeden hlas jen proto, že se AfD rozhodla nehlasovat pro svého vlastního kandidáta a místo toho podpořila Kemmericha. Pro něj také hlasovali křesťanští demokraté (CDU), což také Merkelovou jako předsedkyni strany strany rozlítilo. Obvinila durynskou CDU, že opustila „hodnoty a přesvědčení“ strany. V Durynsku se očekávalo, že zde bude premiérem Bodo Ramelow z Die Linke. Došlo však k tomu, že se obě středopravé strany (CDU a FDP) musely tajně domluvit s AfD. Kemmerich se tak stal vůbec prvním premiérem některé z německých spolkových zemích, který uspěl díky hlasům pravicově populistické až extremistické AfD. To teď německý tisk kritizuje a mnozí němečtí politici jako Merkelová to těžce nesou, když mluví o ztratě historické paměti.

Pro přiblížení situace citujme z komentáře na stránkách serveru Deutsche Welle, kde se píše, že je to pouhý týden, co promluvil v německém parlamentu izraelský prezident Reuven Rivlin. Mluvil zde u příležitosti 75. výročí osvobození Osvětimi o tom, že německé politické strany nesou velkou odpovědnost, co se týče demokratických hodnot a odpovědnosti k německé historii. „Německo nesmí zapomínat,“ apeloval na německé poslance Rivlin. Komentátor píše, že „ve středu se v Německu ozřejmilo, jak se mnozí Němci stali zapomnětlivými.“

 

 

Dnes se konají v Erfurtu, hlavním městě Durynska, demonstrace a lidé nosí transparenty „Fašisté nejsou nikdy partnery!“ (Faschisten sind Niemals Partner!) nebo „Podvod na voličích“ (Betrug am Wähler). Mimoto se vedou diskuze, zda lze rozhodnutí o volbě Kemmericha zvrátit. Tomu se dávají z hlediska zákonů velmi malé šance.

Thomas Kemmerich v durynském parlamentu před poslanci prohlásil, že je proti všem formám fašismu: „Jsem anti-AfD a anti-Höcke (vůdce AfD).“ Byl přerušen výkřiky „Šarlatáne!“ a „Pokrytče!“

Podle nejnovětších zpráv Kemmerich podal pod tlakem veřejné kritiky demisi. Byl tak jen pouhý jeden den premiérem Durynska.

„S FDP jsme se rozhodli pro rozpuštění parlamentu. Chceme nové volby, aby se smazala skvrna spolupráce s AfD," uvedl ve svém sebekritickém prohlášení pro média Kemmerich.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!