Skandál ve Vatikánu: Papežův finanční poradce čelí obvinění ze zneužívání dětí

Kardinál George Pell čelí obvinění ze sexuálního zneužívání mladistvých
Kardinál George Pell čelí obvinění ze sexuálního zneužívání mladistvých
AP

reklama

Australská policie dnes obvinila hlavního finančního poradce papeže Františka, kardinála George Pella, ze sexuálního zneužívání dětí. Toho se bývalý arcibiskup australského Melbourne a Sydney podle úřadů dopustil v 70. letech. Podle policie státu Victoria podalo na Pella, který nyní vede vatikánské ministerstvo hospodářství, stížnost mnoho poškozených.

Pellovu pověst dlouhodobě poškozovala už obvinění, že postupoval nesprávným způsobem při případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup Melbourne a později Sydney.

Sydneyská arcidiecéze v první reakci uvedla, že Pell, který by před soudem v Melbourne měl stanout již 18. července, obvinění ostře popírá. Pell se podle arcidiecéze hodlá co nejdříve vrátit do Austrálie, aby mohl očistit svoje jméno.

Vatikán
Autor: AP Vatikán

Policie již vyslýchala Pella loni v říjnu. Vycházela z obvinění, která proti němu vznesli první dva muži. Ti tvrdí, že jim Pell v 70. letech sahal ve veřejném bazénu na genitálie. Jiný muž zase prý viděl, jak se kardinál obnažoval před skupinkou mladých chlapců v převlékacích kabinkách surfařského klubu.

Případů sexuálního zneužívání dětí mají představitelé katolické církve za sebou opravdu mnoho. Skandály vypukly napříč celým světem – od Spojeného království přes americký kontinent, Filipíny až po Austrálii. Ušetřena nezůstala ani Česká republika. V roce 2001 byl za pohlavní zneužívání ministrantů odsouzen katolický kněz František Merta. Soud mu vyměřil dvouletý podmíněný trest. Celkem už církev na odškodnění obětí vyplatila desítky milionů dolarů.

 

Autor: ČTK, Alexandr Božilov
 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!