Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, chtějí víc peněz. V Německu bere učitel třikrát více

Po včerejším jednání s ministrem školství vyhlásily odbory stávkovou pohotovost, nejsou totiž spokojeny s navyšováním platů. Platy českých učitelů jsou podle OECD mezi nejnižšími ze všech zkoumaných zemí. V Německu berou podle dat více než trojnásobek.

Asociace ředitelů gymnázií vyzvala otevřeným dopisem ministra školství Roberta Plagu k přijetí usnesení, podle kterého by učitelé měli každý rok pobírat plat ve výši 130 procent průměrné mzdy v České republice. Dále chce asociace ještě desetiprocentní navýšení mezd nad tarify v příštím roce. Podle Roberta Plagy vláda svůj slib plní a platy navyšuje. Po roce 2021 by měl plat učitelů dosáhnout částky 45 tisíc korun.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) by chtěl pedagogům přidat plošně 2250 korun, zbylé peníze (průměrně 1400) by dostali ředitelé na možné odměny. S takovým plánem ale školské odbory nesouhlasí, chtějí fixní navýšení o 10 %, které jim vláda slíbila.

Podle dat OECD si v ČR vydělá nastupující učitel na střední škole průměrně méně než třetinu toho, co dostane německý učitel. Stále ale bude pobírat více než na Slovensku nebo v Polsku.

Naši východní sousedé mají však zase větší platový skok poté, co odučí 15 let, říkají data. Německo a Rakousko mají posuny v částkách rozprostřeny relativně rovnoměrně.

Německo je dokonce mezi těmi nejlépe placenými zeměmi, co se pedagogů týče. Řadí se tak ke státům jako je Lucembursko, Švýcarsko nebo Norsko. Státy V4 jsou na tom naopak platově bídně.

Rakousko, kde by měl být nástupní plat více než dvojnásobný oproti tomu českému, je v kategorii zemí jako je USA, Kanada, Švédsko a Nizozemsko.

Tamní učitel SŠ přitom podle OECD odučí ročně v průměru méně než ten český a jen o trochu více než slovenský. Nejméně z našich sousedů odučí v Polsku, nejvíce v Německu.

Obecně berou podle statistiky nejméně učitelé v Lotyšsku a Brazílii, nejvíce v Lucembursku a Švýcarsku. Vůbec nejméně vyučovacích hodin by podle statistik měl odpracovat pedagog v Dánsku, ten se přitom řadí do top desítky nejlépe placených učitelů.

45 tisíc měsíčně

V Česku je téma platových podmínek učitelů v poslední době často středem pozornosti. Vláda slíbila, že budou mít pedagogové v roce 2021 plat 45 tisíc korun hrubého měsíčně. To je o 150 % více než v roce 2017.

Podle Ministerstva školství byl v loňském roce průměrný plat učitelů 35 tisíc korun.

„Pro vyjednávání v roce 2020 a plán na rok 2021 jsme připraveni znovu masivně navyšovat kapitolu školství tak, abychom splnili vládní závazek, který jsme dali, tedy že na konci roku 2021 bude průměrný plat učitele přes 45 tisíc korun,“ uvedl ministr Plaga.

Z původních avizovaných 10 % chce však Plaga fixně zvýšit platy o cca 7 % a zbytek by stát přidělil ředitelům, kteří by je rozdali v možných odměnách.

V úterý jednal Plaga se zástupci odborů, kterým svůj návrh přednesl. S úspěchem se ale nesetkal, neboť hned vzápětí odbory vyhlásily stávkovou pohotovost.

Ministerstvo školství opakovaně tvrdí, že plní programové prohlášení vlády. Ministr chce rozdělit navýšení mezi tarifní a netarifní (bonusy) složky tak, aby prý měli ředitelé možnost odměnit ty nejkvalitnější učitele.

Štěpán Sochor

Tagy: