Školy sto let za opicemi? Chceme modernější školství, demonstrovali maďarští studenti

Několik tisíc převážně středoškolských studentů včera večer demonstrovalo v centru Budapešti. Těm se nelíbí současný stav maďarského školství, který údajně naprosto selhává v přípravě na budoucí život. Tento rok se jedná už o druhou takovou demonstraci studentů.
Budapešť
Budapešť
AP

reklama

Studenti vyzvali maďarskou vládu, aby splnila jejich požadavky, které studenti vládě předali ve 12 bodech. V bodech je například žádost o zrušení takzvané nulté vyučovací hodiny a stanovení maximálního počtu vyučovacího týdne. Dále chtějí modernější školství a učitele, kteří je více povedou ke kritickému myšlení.

Demonstrace se zúčastnili i někteří rodiče, pedagogové a opoziční politici. Hesla jako „Pojďte s námi“, „Svobodná země, svobodné vzdělání“, „My jsme budoucnost“ byla slyšet ze všech stran.

ilustrační foto

Tramvaj v Budapešti půl dne vozila mrtvolu, aniž by si toho kdokoliv všiml

K veřejné diskuzi vyzvali studenti již 19. ledna, ale na to maďarská vláda nereagovala. „My jen chceme, aby nás konečně poslouchali. Současný systém není vůbec zvědavý na náš názor,“ prohlásila studentka Laura Tóthová na otázku, proč studenti demonstrují.

V dubnu se v Maďarsku konají parlamentní volby a velkým favoritem je strana Fidesz v čele se současným maďarským premiérem Viktorem Orbánem. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!