Skoro desetina Čechů je na hranici příjmové chudoby, největší náklady jdou na bydlení

V roce 2018 byl necelý milion lidí v domácnostech v České republice na hranici příjmové chudoby. Největší část z nich tvoří senioři. Lidé v ČR nejvíce utratí za nájem a potraviny, což jsou komodity, které meziročně zdražily.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Podle údajů Českého statistického úřadu, který nyní vydává roční statistiku za rok 2018, bylo loni pod hranicí příjmové chudoby 996,2 tisíc lidí - o necelých padesát tisíc více než rok předtím.

Nejhůře jsou na tom důchodci, kteří tvoří 41 % ze všech ohrožených osob. Seniorů je přitom hned po pracujících nejvíce (více než 2 miliony). Projevuje se to třeba i tím, že mají často problémy platit nájmy - psali jsme zde.

Důchodci jsou stále chudší

Důchodci mají problém platit rostoucí nájmy. Potřebujeme zákon o dostupném bydlení, říká Maláčová

Nejčastějšími členy domácností jsou lidé v zaměstnání, hned v závěsu senioři. Až na třetí příčce jsou samostatně výdělečně činní a za nimi nezaměstnaní. Průměrný počet členů české domácnosti je 2,36. Toto číslo v posledních letech pomalu klesá.

Nejdráž vyjde člověka platit nájemné bytu, značně nižší výdaje představuje družstevní byt nebo byt vlastní. Nejlevnější je naopak v měsíčních nákladech vlastní dům, případně bydlení u příbuzných či známých.

Právě nájemné spolu s potravinami - což jsou největší položky z rozpočtu domácností  - zdražuje nejvíce. Ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly meziročně o 7,4 %. Nájemné pak o 3,8 %.

ČSÚ definuje hranici příjmové chudoby příjmem 143,5 tisíce korun čistého ročně, což vychází zhruba na necelých 12 tisíc čistého měsíčně - o 1 350 méně než je současná minimální mzda.

Průměrný čistý příjem českých domácností byl v loňském roce asi 182 tisíc korun, což je o necelých 10 tisíc více než v roce 2017. Pro srovnání - v roce 2015 to bylo necelých 158 tisíc korun.

ilustrační foto

MPSV chce zvýšit minimální mzdu, ČR má jednu z nejnižších. Může to ale přitížit podnikatelům

Nejvíce ohrožení chudobou jsou - jak jsme zmiňovali -  důchodci. Následují mladiství do 17 let spolu s mladými lidmi v rozmezí 18-24 roků života. Nejméně se riziko dotýká lidí v produktivním věku 25-49 let.

Data rozdělují ohrožené osoby do několika kategorií. Například podle vzdělávání - téměř polovina z nich má základní. Chudoba se zároveň týká častěji žen, které žijí samy v domácnosti, než mužů - jednotlivců.

S tématem chudoby se také pojí tzv. „materiální deprivace“. Lidé, kteří jí trpí, si nemohou dovolit nečekaný finanční výdaj. Největší část z nich tvoří zaměstnanci, hned v závěsu jsou však senioři a nezaměstnaní. Nejmenší zastoupení mají naopak samostatně výdělečně činí.

Za posledních několik let byly nejhorší roky 2015 a 2016, kdy přesáhl počet ohrožených chudobou jeden milion obyvatel. Loňský rok se však řadí hned za ně. Obecně řečeno jsou nejčastěji v riziku chudoby matky samoživitelky a důchodci.

reklama

reklama