Skotští soudci rozhodli, že odstavení britského parlamentu je nezákonné

Tři skotští soudci nejvyššího odvolacího soudu rozhodli, že rozhodnutí britské vlády o přerušení jednání je nezákonné. Soudci tak dali za pravdu politikům napříč politickým spektrem, kteří nesouhlasili s krokem ministerského předsedy Borise Johnsona. Svůj rozsudek odůvodnili tím, že Johnson „odstavením parlamentu sledoval nesprávný účel,“. Britská vláda v reakci na to uvedla, že se obrátí k nejvyššímu soudu.
Boris Johnson
Boris Johnson

reklama

Soudci své stanovisko obhajovali tím, že Boris Johnson přerušením jednání chtěl zamezit diskuzi o Brexitu. Rozhodnutí soudu přichází poté, co soudní dvůr minulý týden případ shodil ze stolu. Tři soudci nejvyššího soudu se ale nakonec se závěry soudního dvora neshodli. Naopak se shodli na tom, že Johnsonův návrh na odstavení parlamentu, který předložil královně Alžbětě II., byl „nezákonný“ a uvedli, že vydají nařízení, který by původní návrh anulovalo a bylo by tedy bez účinku.  

Zatím není jasné, jaký dopad bude mít rozhodnutí odvolacího soudu na odsouhlasené pěti týdenní odstavení parlamentu. Opoziční strany vyzvaly, aby byl parlament bez prodlení svolán. Podle posledních zpráv ale vláda tento požadavek odmítla. 

reklama

reklama