Skripal 2.0? Německo viní z vraždy gruzínského Čečence Rusko a vyhošťuje tamní diplomaty

Podle německých státních zástupců existuje dostatek důkazů, které naznačují, že vraždu gruzínského Čečence v Berlíně z konce srpna nařídilo Rusko, nebo Čečensko. V důsledku obvinění Německo vyhostilo dva ruské diplomaty. Znovu začíná rezonovat údajná otrava bývalého ruského agenta Skripala a jeho dcery ve Velké Británii, ze které západ viní Rusko.
Zelimchan Changošvili
Zelimchan Changošvili
@XSovietNews/Twitter

reklama

Na konci srpna byl v berlínském parku Kleiner Tiergarten zavražděn „v popravčím stylu“ čtyřicetiletý Zelimchan Changošvili. Vraždu měl na kole za denního světla provést podezřelý devětačtyřicetiletý ruský státní příslušník, který podle státních zástupců střelil oběť do hlavy a hrudníku.

Dvojí identita, práce proti ruským zájmům

Zelimchan Changošvili, který pocházel z Gruzie a měl čečenský původ, žádal v roce 2016 v Německu neúspěšně o azyl. Během druhé čečenské války v letech 1999–2009 bojoval na straně čečenských separatistů proti Rusku. Byl známý rovněž pod druhou identitou „Tornike K.“, kterou používali němečtí státní zástupci. Po válce mě údajně pracovat na Ukrajině a v Gruzii proti ruským zájmům.

Podezřelí v kauze novičok

Útok na Skripala: Obvinění prý byli napojeni na ruské ministerstvo obrany

Němečtí federální státní zástupci dnes oznámili, že přebírají berlínskou vraždu gruzínského žadatele o azyl. Zástupci ve svém prohlášení také uvedli, že Changošvili byl ruskými úřady klasifikován jako terorista a jako takový perzekuován.

Německo viní Rusko, vykázalo dva diplomaty

Vražda měla od začátku budit německé podezření z účasti Ruska. Vzhledem k tomu, že berlínský generální prokurátor tvrdí, že důkazy ukazují na zapojení Ruska, se očekává, že vzroste tlak na vládu Angely Merkelové, aby vyslala Moskvě silný signál. Moskva však jakékoliv zapojení popírá.

Německo v reakci na údajně nedostatečnou spolupráci při vyšetřování vraždy vyhostilo dva ruské diplomaty. Ruské ministerstvo zahraničí to označilo za „nepřátelský, nepodložený krok“ a slíbilo reakci.

Incident může ještě zhoršit napětí mezi Berlínem a Moskvou. V jeho kontextu také znovu začíná rezonovat nedávná údajná otrava novičokem bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery na britské půdě, ze které západ takřka jednohlasně viní Rusko.

reklama

reklama