Skupina senátorů chce více elektřiny z obnovitelných zdrojů. ČR má prý dostatečný přírodní potenciál

Podle návrhu ministra průmyslu by se měl do roku 2030 zvýšit podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů o necelé procento. Senátoři namítají, že má ČR potenciál vyrábět až dvakrát více elektřiny než dnes.
Skupina senátorů chce více elektřiny z obnovitelných zdrojů. ČR má prý dostatečný přírodní potenciál
Skupina senátorů chce více elektřiny z obnovitelných zdrojů. ČR má prý dostatečný přírodní potenciál
Senát

reklama

Skupina 24 senátorů a senátorek vyzvala ministra průmyslu, aby změnil svůj klimaticko-energetický plán. Podle nich má ČR dobré přírodní podmínky k tomu, aby vyráběla více elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Za největší slabinu návrhu pokládají senátoři zvýšení podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030 z 13,6 % na pouhých 14,2 %. Česká republika má podle vyzyvatelů mnohem větší potenciál, který plán nevyužívá.

„Takto nízký cíl nejenže neumožní dostatečné snížení emisí skleníkových plynů, ale ani zdaleka nevyužívá dostupný potenciál přírodních podmínek, kterými Česká republika disponuje,“ míní senátoři.

Podíl výroby elektřiny požaduje skupina senátorů a senátorek zvýšit na dvojnásobek současné hodnoty. Za tímto nápadem stojí například Marek Hilšer, David Smoljak, Jiří Dienstbier, Václav Láska či Lukáš Wagenknecht.

Současný plán ministra Havlíčka počítá v roce 2020 se 14% podílem obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Stejný podíl měly však obnovitelné zdroje podle čísel ministerstva už předloni. V roce 2025 by se měl podíl zvýšit na 14,5 % a o pět let později klesne na 14,2 %.

Česká republika v současné době vyrábí nejvíce energie v tepelných elektrárnách, od těch ale plánuje v budoucnu upustit. Přecházet bude především na jadernou energii, v menší míře také na obnovitelné zdroje.

Tyto kroky činí v souladu se závazky k Evropské unii, podle kterých bychom měli snížit objem vypuštěných emisí o 40 % ve srovnání s rokem 1990.

Havlíček při představování národního klimaticko-energetického plánu v Senátu řekl, že je současný podíl obnovitelných zdrojů na výrobě veškeré energie 14,5 %. Realizovatelné je podle něj zvýšit tuto hodnotu do roku 2030 na 20,8 %.

Ve svém proslovu zmínil také, na kolik Českou republiku - státní kasu i podniky - obnovitelné zdroje vyjdou. Jenom loni to bylo 47 miliard, do roku 2030 to bude - včetně předchozích nákladů - 1 bilion korun.

Zvyšování podílu výroby veškeré energie se pohybuje v řádu jednotek až desítek miliard. „Každé procento navíc by nás stálo v 10letém horizontu mezi rokem 2020-2030 přibližně 30 miliard korun, což znamená, že to je přibližně 3 miliardy korun ročně,“ řekl Havlíček.

Senátoři tvrdí, že má ČR dostatek přírodních prostředků pro vyšší výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, které jsou podle nich jedinou možností, jak v krátkodobém časovém horizontu nahradit uhelné elektrárny. Ministra průmyslu vyzvali, aby na vládu přednesl ambicióznější plán.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!