Skutečně jsem to já! Prezident Nigérie musel dokazovat, že ho ve funkci nenahradil dvojník

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari oficiálně popřel konspirační teorie, které se šířily skrze sociální sítě. Tvrdily, že Buhari je po smrti a místo něho vládne Nigérii jeho dvojník ze Súdánu.
Nigerijský prezident Muhammadu Buhari
Nigerijský prezident Muhammadu Buhari
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prezident Buhari byl zvolen do čela Nigérie v roce 2015, příští rok v únoru bude usilovat o opětovné zvolení. Během tří let v úřadu se potýkal se zdravotními problémy, které vedly ke spekulacím, jež se rychle šířily i díky sociálním sítím. 

V roce 2017 strávil kvůli léčení sedm týdnů v Londýně. V té době se objevily první zprávy o tom, že ve skutečnosti prezident Buhari zemřel. Nigerijští opoziční vůdci a separatisté tvrdili, že za něho řídí zemi dvojník, známý v Súdánu jako Jubril. 

 

„Jsem to opravdu já, o tom vás mohu ujistit. Brzy oslavím šestasedmdesáté narozeniny a cítím se skvěle,“ vzkázal po měsících mlčení prezident Buhari z Polska, kde se účastní klimatické konference COP24. 

„Mnoho lidí si přálo, abych během svého dlouhého onemocnění zemřel,“ řekl prezident a dodal, že ti, kteří pomluvu šířili, byli „bezbožní ignoranti“. Prezidentská kancelář rozeslala Buhariho prohlášení v e-mailu s titulkem „Jsem to skutečně já, prezident Buhari reaguje na obvinění z nahrazení ve funkci“.

Reklama
Reklama