Skvrna z plastových odpadků v Pacifiku se nebezpečně zvětšuje. Už je větší než Mexiko

Znečišťování Pacifiku plastovým odpadem
Znečišťování Pacifiku plastovým odpadem
Youtube/oceanpollutionpatch

reklama

V Tichém oceánu byla objevena další plovoucí hmota mikroskopického plastu. Svou velikostí děsí ochránce přírody. Je větší než Mexiko a odstranit ji je prakticky nemožné. O problému informoval časopis National Geographic.

Masivní množství plastu v jižním Pacifiku je dalším problémem, který řeší ochránci přírody. Kapitán Charles Moore, zakladatel výzkumné nadace Algalita, objevil obří skvrnu teprve nedávno. Nezisková nadace Algalita se zabývá řešením problematiky znečištění moře plastem.

 

V roce 1997 to byl právě Charles Moore, který jako první objevil slavnou skládku odpadu v severním Pacifiku. Nyní odhaduje, že tato zóna znečištění plastem by mohla mít velikost větší než milion čtverečních mil. Když uvážíme, že rozloha takového Mexika (13. největší země světa) jsou necelé dva miliony kilometrů čtverečních, plastová skvrna je svou velkostí dokonce větší.

Tým v současné době zpracovává data a váží plasty, aby získal přesné údaje o tom, kolik odpadků se nachází v oblasti poblíž Chile a Peru.

Nejsou plasty jako plasty

Pojem plastová skvrna může být zavádějící a vzbuzovat rozporuplné představy o tom, jak taková skládka na moři vypadá.

Nejedná se ovšem nezbytně o plovoucí lahve, tašky či bóje, ale o maličké kousky plastů připomínající konfety. Takové drobné plasty je prakticky nemožné odstranit a právě to je zásadní problém v otázkách budoucnosti životního prostředí.

Mikroskopické částice nemusí být viditelné na hladině. Jejich výskyt potvrdila až šestiměsíční expedice kapitána Moora, která byla zaměřená právě na výzkum plastů. Zatímco v roce 2011 Marcus Eriksen, výzkumný ředitel v Institutu 5 Gyres, během své výpravy neprokázal přítomnost velkého množství plastů ve vodě, za pouhých šest let je všechno úplně jinak.

Nejvíce znečištěný je Hendersonův ostrov

Ostrov Henderson, nacházející se v oblasti jižního Pacifiku, byl nedávno označený za nejvíce znečištěný ostrov od plastu. Tím, že leží v blízkosti oceánského proudu, zachytí spoustu odpadků z lodí i zemí Jižní Ameriky. Vědci zjistili, že je pokrytý asi 38 miliony kusů odpadu.

 

Problém znečištění oceánů plastem se stává všudypřítomný. Až 90 procent mořských ptáků ho konzumuje a každoročně v oceánech přibývá více než osm milionů tun nových plastových odpadků.

Autor: Markéta Škorňová

reklama

reklama