Šlechtová: Vraťme do škol samostatnou brannou výchovu

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová chce na základní a střední školy vrátit povinnou brannou výchovu. Řekla to na setkání s vedením armády.
13. 2. 2018 ZPRÁVY: ŠLECHTOVÁ: VRAŤME DO ŠKOL SAMOSTATNOU BRANNOU VÝCHOVU
13. 2. 2018 ZPRÁVY: ŠLECHTOVÁ: VRAŤME DO ŠKOL SAMOSTATNOU BRANNOU VÝCHOVU

reklama

„Určitě jste zaslechli možná v médiích, možná z mých úst, že bych ráda zavedla brannou výchovu do škol, a to nejenom do středních, ale i do základních škol,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (nestr. za ANO). Podle ní je „vzdělání klíčem k tomu, abychom si vychovávali budoucí generaci, která bude našimi vojáky velice kvitována“.

U ostatních stran se ale návrh s velkou podporou nesetkal. „Já si ještě pamatuji, jak vypadala branná výchova s igelitovými pytlíky na nohách. Myslím, že tak ta nová výchova vypadat nemá,“ vysvětlil místopředseda ODS Martin Krupka.

Evropský parlament

Evropský parlament zeštíhlí: Po Brexitu se zmrazí 46 křesel, zbytek si rozdělí členské státy

Na branné výchově už pracuje expertní skupina

„Ve školách by se naopak mělo posílit kritické myšlení, schopnost finanční gramotnosti, jazykové znalosti, základy společenských věd. Dneska zuří informační válka, je potřeba, aby člověk ověřoval informace,“ upozornil zase poslanec Jan Lipavský (Piráti).

Podle ředitelů škol a učitelů se branná výchova už ve školách učí, jen je to v rámci jiných předmětů. Proti návrhu se staví i ministerstvo školství. „Tato problematika je řešena. Je rozpracována ve školních vzdělávacích programech a není důvod pro ministerstvo školství, aby zaváděl nový předmět branná výchova,“ doplnil náměstek ministerstva školství Václav Pícl.

Na branné výchově se ale pracuje. Ministerstvo školství založilo expertní skupinu a ve spolupráci s ministerstvy vnitra a obrany chce případná vylepšení do vzdělávacích programů zapracovat.

reklama

reklama