Sledujeme: Babiš u Zemana selhal, výměnu nedojednal. Hamáček má jasno.

Premiér Andrej Babiš dnes nepochodil u prezidenta Miloše Zemana, ten nadále odmítá odvolat ministra kultury Antonína Staňka. Prezident zároveň inicioval další jednání na 12. července, kdy by jej měl navštívit Staněk s Hamáčkem. Prezident se je chce pokusit usmířit. Vicepremiér Hamáček novinářům řekl, že ohledně dalšího jednání je „skeptický" a zároveň už „má jasno“. Prezident po jednání uvedl, že ministr „by neměl být odvoláván za to, že odhalil korupci.“
Jan Hamáček a Andrej Babiš po schůzce s prezidentem
Jan Hamáček a Andrej Babiš po schůzce s prezidentem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„My jsme pana prezidenta informovali o důvodech, proč by měl vyhovět nominaci ČSSD na post ministra kultury … my jsme si vyměnili názory, pan prezident nás informoval o jeho názorech na rezort kultury … víceméně pan prezident se nevyjádřil definitivně k té nominaci, s tím, že proběhne další schůzka 12. července,“ uvedl Babiš před novináři.  

Podle bývalého předsedy vlády si Zeman s Babišem a Hamáčkem jen pohrává

 

Hamáček mluví o konci vlády, Babiš „to tak nevnímá“

Z mého pohledu dnešní schůzka nic nepřinesla, sociální demokracie má nárok na obsazení pěti ministerstev … já jsem připraven jednat, nicméně ta věc je z mého úhlu pohledu závažná a tím jediným orgánem, který musí posoudit další postup sociální demokracie je naše předsednictvo.“  

Hamáček také řekl, že pozvání od prezidenta se neodmítá a je tedy připraven se s ním setkat, nicméně je také připraven sociální demokracii navrhnout další postup „já osobně o tom postupu mám jasno,“ dodal. Ohledně dalšího výsledku schůzky s prezidentem je „velmi skeptický“. Naopak Babiš věří, že výsledek dalšího jednání krizi ukončí „Já doufám, že na té schůzce 12. 7., se nějakým způsobem posuneme k nějakému řešení, které zachová stávající vládu. Hamáček v reakci na to řekl, že je „menší optimista.“

Prezident: Ministr má znát problematiku rezortu

Prezident dnes přes mluvčího vydal stanovisko, ve kterém zdůvodnil svoje jednání. Podle něj by neměl být odvoláván z vlády ministr za to, „že odhalil korupci.“ Spolu s tím uvedl, že by neměl být ministr ten, „kdo nezná problematiku svého rezortu.“ Tím nepřímo řekl, že Michal Šmarda rezortu kultury nezná. Zeman jíž dříve doporučil sociální demokracii, aby se Šmarda věnoval spíše správě strany.

Celé stanovisko prezidenta

 

Šmarda za Staňka

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes společně s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) dorazili do lánského zámku, kde se společně pokoušeli přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby odvolal stávajícího ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Sociální demokracie již minulý týden avizovala, že pokud prezident nezačne konat, tak odejde z vlády. Oba politici se zároveň budou snažit přemluvit prezidenta, aby jmenoval na post ministra kultury místopředsedu sociální demokracie Michala Šmardu. 

Nakonec ve třech

Premiér i vicepremiér projeli branou lánského zámku zhruba dvacet minut před dvanáctou, k jednacímu stou zasedli jen pár minut poté. Jednání mělo být podle původního oznámení jen mezi čtyřma očima, přítomnost předsedy sociální demokracie je proto určitým překvapením. 

Reportér Primy Zbyněk Zykmund situaci na místě sleduje

 

Na schůzku, která byla již několikrát odložena, čekala hlavně Sociální demokracie, která se kvůli (ne)jednání prezidenta vnitřně rozpoltila a stala se i terčem opozice, podle které je strana mimořádné slabá a ztratila veškerý respekt.

Novináři netrpělivě čekají na výstup z jednání 

Zdroj: TV PRIMA
Zdroj: TV PRIMA

Prezident Miloš Zeman minulý týden několikrát řekl, že odmítá výměnu ministra Staňka s poukazem na to, že jeho kroky v resortu šly správným směrem a místopředsedovi ČSSD Šmardovi doporučil, aby se věnoval spíše managementu sociální demokracie. „Ústava ČR nestanovuje žádnou lhůtu, do kdy má prezident reagovat na návrh výměny ministra,“ řekl Zeman na návštěvě Vysočiny. Zeman citoval i výrok prvního českého prezidenta Václava Havla, když uvedl, že „není automat na podpisy“.

Mluvčí prezidenta informoval veřejnost prostřednictvím svého twitterového účtu

 

...

Reklama
Reklama