SLEDUJEME ONLINE: Den B je tady! Británie a brexit

Británie vystupuje z Evropské unie. Vláda se sejde k zvláštnímu zasedání mimo Londýn. Premiér Boris Johnson bude mít projev. V 11:00 SEČ vystoupí v Bruselu se společným prohlášením předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf Evropské rady Charles Michel a předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Dění a ohlasy sledujeme online.

Agentura Reuters cituje k dnešnímu dni slova premiéra Borise Johnsona, která pronesl včera v televizi a jsou určena pro dnešní den: „Je to okamžik, kdy nastane úsvit a opona stoupá k novým činům.“ Dodal: „Je to úsvit nové éry!“

Velvyslanci 27 unijních zemí včera svými podpisy formálně stvrdili smlouvu, kterou loni v říjnu po více než dvou letech vyjednávání domluvili zástupci EU a Británie. Podle unijních politiků, kteří většinou britského odchodu ze společenství litují, smlouva vyhovuje základním požadavkům, s nimiž EU do jejího vyjednávání šla: brání vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem, ochrání ekonomiku celého irského ostrova a zajistí integritu jednotného trhu EU.

Britská strana dohodu stvrdila již minulý týden.

Na základě smlouvy začne v sobotu přechodné období, během něhož bude moci sedmadvacítka zemí s Británií mimo jiné narýsovat budoucnost pro vzájemné obchodní či bezpečnostní vztahy. Unijní činitelé tvrdí, že na uzavření komplexní dohody to bude příliš krátký čas. Britský premiér Boris Johnson však odmítá výzvy k prodloužení přechodné doby, které by jeho zemi déle podřizovalo unijním pravidlům bez možnosti je ovlivnit.

Od 21:00 do 23:15 místního času (22:00 0:15 SEČ) se bude konat oslava na náměstí před budovou parlamentu v Londýně, kterou pořádá iniciativa Leave Means Leave (Odchod znamená odchod).

Británie EU opustí ve 23:00 místního času (o půlnoci SEČ). Vše sledujeme zde:

08:00 Na sociálních sítích se od rána objevují nejrůznější vzkazy Britům. Mezi nimi je i od europoslankyně Kateřiny Konečné.

Celkem očekávaná reakce přišla již včera večer od Tomio Okamury:

Přidejme se také k Velké Británii 🇬🇧 a nechme Brusel padnout. :-) Brexit! Czexit! 🇨🇿 Co říkáte? :-)

Posted by Tomio Okamura - SPD on Thursday, January 30, 2020

Stejně známé jsou názory Nigela Farageho, který pro The Parliament Magazine, časopis pokrývající zpravodajství EP a EU, předpověděl, že EU se „do 10 let“ zhroutí kvůli seismickému dopadu Brexitu. Dodal, že Itálie, Polsko a Dánsko budou další tři země, které se budou snažit opustit EU.

Když jsme u reakcí politiků, nesmí chybět opěčné stanovisko, které vyjádřil předseda Evropské rady Belgičan Charles Michel na svém twitteru: Zítřek (odchod Británie z EU) znamená pro Evropu nové svítání. Máme společnou vizi, kam chceme jít, a závazek být ambiciózní v definujících otázkách naší doby. Víme však, že to dokážeme jen společně."

Než se Michel stal místo Tuska předsedou Rady, byl premiérem Belgie a šla o něm pověst, že je přesvědčeným zastáncem evropského projektu.

Takto vyhlíží dokument (viz níže) o vystoupení Británie z EU podepsaný Ursulou von der Leynovou a Charlesem Michelem.

Demonstrace proti brexitu v Londýně i jinde

U londýnského ruského kola (London Eye) na Jižním nábřeží Temže (Southbank) se dnes bude konat demonstrace zastánců EU nazvaná Sviť světlem proti tmě. Účastníci, kteří budou v rukou třímat pochodně promluví o škodách, které odchod Británie z EU způsobí. K podobné demonstraci má dojít v Brightonu a Bournemouthu.

Premiér Johnson chce, aby Britové již dnes pocítili výhodu brexitu

Boris Johnson dnes pořádá zasedání vlády v Sunderlandu, což je město, kde se vyrábí automobily Nissan a Japonsko jejich výrobu zde omezuje. Hodně se v souvislosti s brexitem mluví, že zahraniční firmy budou z Británie odcházet. Zasedání kabinetu v městě automobilky je záměr britského premiéra, neboť zde chce učinit krok, jak říká, aby Britové již dnes pocítili výhodu brexitu. Jde o to, že má v úmyslu dnes vyhlásit zvýšení hranice, od které by pracující začali platit národní pojištění. Jak dnešní britská média píší, ušetří tím Britové až 104 liber při platbě daní.

Británie naším velkým přítelem a spojencem

Svědčí o tom následující prohlášení na twitteru jak předsedy ODS Petra Fialy, tak ministra zahraničí Tomáše Petříčka.

Petr Fiala: „Pro mě je Británie náš důležitý spojenec - zůstává klíčovou zemí NATO a Evropy. Budeme podporovat rozumnou dohodu EU o vztazích s Velkou Británií, která bude výhodná pro naše občany, náš vzájemný obchod a zajistí další spolupráci.“

Tomáš Petříček: „Dnešním dnem odchází náš dlouhodobý partner a velmi úzký spojenec Velká Británie z #EU. Chtěl bych Británii popřát mnoho úspěchů a také to, abychom letos společně nalezli cestu, jak pokračovat ve spolupráci na celé řadě projektů.“

Změny ve složení EP

Po brexitu nastávají v Evropském parlamentu zásadní změny v poměru sil jednotlivých frakcí, což ukazuje graf níže. Menší výseč - graf je složení EP před brexitem a větší po brexitu.

„Nigel Farage: Populismus právě začíná“

To je název komentáře k dnešnímu dni, který Farage napsal pro americký časopis Newsweek, ve kterém shrnul jeho dlouholeté období boje proti EU. V jeho úvodu píše: „V pátek 31. ledna 2020 dochází k historické a osvobozující události. Povstání odporu, které vzniklo před 10 lety proti téměř celé britské politické a mediální třídě, bylo úspěšné a opouštíme Evropskou unii.“

Na twitteru Farage dodává: „Dosáhli jsme bodu, odkud není návratu! Doufám, že odvaha a přesvědčení, které Británie předvedla, bude příkladem pro zbytek Evropy. Také doufám, že s brexitem začíná konec celého evropského projektu. Není to jen nedemokratické, je to antidemokratické.“

Mimochodem s odchodem Farage a jeho europoslanců z EP došlo k posílení frakce ID. Jde politickou skupinu Identita a demokracie v Evropském parlamentu tvořenou nacionalistickými a euroskeptickými politickými uskupeními.

Český sociolog médií Václav Štětka žijící v Británii o roli médií v brexitu a Johnsonovi jako prvním premiérovi Malé Anglie

Dnes pro ČTK uvedl: „Jsem toho názoru, že britská média sehrála skutečně významnou roli v přípravě na brexit, to znamená ještě hluboko před samotným referendem. Většina britských bulvárních deníků vyvolávala v podstatě systematicky negativní emoce vůči EU, vůči imigrantům, zejména imigrantům ze zemí střední a východní Evropy. Budovaly v britských čtenářích pocit, že tito lidé přicházejí do Británie proto, aby jim sebrali práci, případně aby sbírali dávky.“

Již dříve český sociolog uvedl další svůj názor dávající do určitých souvislostí brexit a Johnsona. Štětka cituje Johnsonovi biografy, kteří tvrdí, že Johnson už od dětství toužil být premiérem a přizpůsobil tomu celou svoji politickou kariéru. K tomu sociolog dodává další názor britských komentátorů: „Obětuje-li Johnson na oltář svých osobních ambicí jednotu, bezpečnost a prosperitu země, zapíše se do historie dost možná jinak, než by chtěl: jako poslední premiér Velké Británie a první premiér Malé Anglie.“

Tři nejvyšší činitelé EU varovali Británii

Agentura Reuters uvádí dnešní prohlášení nejvyšších představitelů EU, předsedy Evropské rady Charlese Michela, předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové a předsedy EP Davida Sassoliho, které je nazvané „Nový úsvit pro Evropu“. V něm uvádí, že pokud Britové nepřijmou normy EU pro životní prostředí, práci, daně a státní podporu, nemohou mít nejvyšší stupeň přístupu na jednotný trh. Prohlášení dnes ráno vyšlo v řadě denících EU.

Prohlášení „A new dawn for Europe“ lze číst ZDE.

Stejný názor všichni tři dnes uvedli ústně před zástupci médií.

Skotsko chce referendum a stát se členem EU

Dnešní vydání skotského deníku The Scotsman připomíná zajímavou historickou skutečnost, že v roce 1975 byla Skotská národní strana (SNP) proti tomu, aby byla Británie byla členem EU. Dnes je tomu opačně, SNP je stranou zastávající členství v EU. Premiérka skotského parlamentu Nicola Sturgeonová a předsedkyně SNP chce, aby se konalo ve Skotsku znovu referendum a země se stala členem EU.

15:45 - BBC server oznamuje, že náměstí před britským parlamentem se začíná zaplňovat

Britové jsou zváni k oslavě na náměstí k oslavě (bude se zdarma podávat čaj) a oslava má oficiálně začít ve 21:30 (zdejšího času). Projev by měl mít Nigel Farage a hlavní akcí bude čtvrhodinové mávaní britskými vlajkami od 23 hodin.

Atmosféru londýnských oslav se snaží přiblížit deník Evening Standard. Píše o dvou skupinách. Jedni jsou tzv. "remainers", to jsou ti, kteří si nepřáli odchod z EU. Sešli se s transparenty, na kterých je napsáno "Vrátíme se". Jeden z demonstrujících měl sebou nelichotivé portréty Johnsona a Farage. Na jiné sešlosti jsou oslavenci "brexiteers", kteří jezdí na kolech s britskými vlajkami a někteří z nich jsou do vlajky oblečení.

Tagy: