SLEDUJEME: Velké vyjednávání britského parlamentu! Projde brexitová dohoda Borise Johnsona?

Britský parlament začal projednávat brexitovou dohodu, kterou v Bruselu dojednal premiér Boris Johnson. Někdejší koaliční partner, severoirská DUP vládnoucí Konzervativní strany, odmítá nově vyjednanou smlouvu podpořit.
Premiér Boris Johnson
Premiér Boris Johnson
CNN

reklama

Premiér Boris Johnson potřebuje pro schválení brexitové dohody 320 poslanců – konzervativci ale mají pouze 288 křesel. Proti jeho návrhu se už postavila severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) a zástupci Labouristické strany.

Navíc Johnson stojí i před problémem pozměňovacího návrhu donedávna ještě konzervativního poslance Olivera Letwina, který má stanovit, že vláda by i v případě vítězství dostala "plnohodnotný" souhlas s brexitovou dohodou až po prosazení příslušného ratifikačního zákona. Londýn by tedy musel požádat o další odklad brexitu, jak ukládá zákon z minulého měsíce.

SLEDUJEME ONLINE:

15:57 Jeremy Corbyn byl s výsledkem hlasování spokojený. Podle něj se tak zabrání tvrdému brexitu. Johnson tak prý ztratil nástroj k vydírání poslanců. 

15:55 Podle premiéra skončil čas pro smysluplné hlasování. Podle něj by měla Británie odejít v na konci v říjnu a nebude domlouvat jeho další odložení. Příští týden by měla vláda zavést legislativu, která umožní tvrdý brexit. I nadále ale bude předkládat svou "rozvodovou" dohody.

15:52 Britští poslanci schválili poslance Olivera Letwina, který počítá se schválením dohody i odkladem brexitu - PRO: 322, PROTI: 306

15:43 Britští poslanci začínají hlasovat o takzvaném Letwinově dodatku

 

15:30 Podle Sky news se do pochodu Londýnem za druhé referendum o brexitu zapojil už milion lidí.

15:00 Podle BBC by mohl projít Letwinům dodatek. Mluvčí DUP Sammy Wilson měl totiž nepřímo naznačit, že strana podpoří tento návrh. Brexitová dohoda by se tak dnes neprojednávala.

14:50 Labouristický poslanec Peter Kyle řekl, že dohoda nereprezentuje vůli lidu. O jeho návrhu na druhé referendum by se mělo také během soboty hlasovat.

14:40 V britském parlamentu vystoupila i bývalá premiéra Theresa Mayová. Podle ní je odhlasovaná současné dohody jediná možnost, jak se vyhnout takzvanému tvrdému brexitu. Druhé referendum by se podle ní nemělo konat jen proto, že se lidem nelíbí, jaký výsledek mělo to první.

14:30 Tisíce lidí u britského parlamentu volají po možnosti druhého referenda o to, zda by Británie měla nebo neměla vystoupit z Evropské unie

14:00 V centru Londýna se scházejí desetitisíce zastánců setrvání Británie v EU. Plánují pochod k parlamentu, kde se hlasuje o brexitové dohodě.

 

 

13:40 Člen skotské národní strany Ian Blackford označil dohodu Borise Johnsona ještě mnohem horší než byla ta, která zlomila vaz Therese Mayové. To se nelíbilo bývalé premiérce, ani současnému vládnímu oředsedovi.

13:05 Co bude znamenat brexit pro Českou republiku? To rozebral v rozhovoru pro Zpravodajství FTV Prima ekonom Lukáš Kovanda.

12:20 Pokud by parlament zablokoval druhou brexitovou dohodu, bude premiér Boris Johnson požadovat předčasné volby. Podle CNN to měl uvést mluvčí premiéra.

12:15 Brexitová dohoda Borise Johnsona má první podporovatel. Pro její schválení se vyjádřil Ken Clarke a euroskeptik John Baron.

11:36 I přes optimismus premiéra Borise Johnsona to podle statistik vypadá, že více hlasů mají momentálně ti, kteří jeho dohodu nepodpoří.

Název: Kdo je blíže dosažení 320 poslanců? Odpůrci dohody nebo ti, kteří ji podpoří?
Autor: CNN Název: Kdo je blíže dosažení 320 poslanců? Odpůrci dohody nebo ti, kteří ji podpoří?

11:15 Jiný názor na „rozvodovou“ dohodu mezi Británií a EU má opoziční lídr Jeremy Corbyn. Podle něj je ještě horší než ta původní. Její schválení odchod z EU neukončí a neposkytne lidem jistotu, řekl.

11:06 Johnson navíc prohlásil, že další zdržení brexitu je nesmyslné. Svoji dohodu s EU označil za nejlepší možné řešení.

10:41 Začala mimořádná schůze britského parlamentu kvůli hlasování o brexitové dohodě. Johnson doufá, že půjde o moment, který přinese rozuzlení brexitu.

reklama

reklama