SLEDUJTE ŽIVĚ: Online reportáž z prezidentských voleb 2018

Prezidentské volby 2018
Prezidentské volby 2018
archiv FTV Prima

reklama

AKTUÁLNÍ VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018

 

 

 

 

 

 

18:00 - Zahraniční deníky píší o vítězství protiimigrační a krajně pravicové síly v zemi, což může potenciálně obrátit českou politiku protizápadním směrem. 

17:00 - V tuto chvíli ukončujeme náš online přenos 2. kola prezidentských voleb. Děkujeme Vám za pozornost a nezapomeňte, že v 18:55 začínají na Primě Zprávy, které přehledně shrnou celý volební den včetně detailních výsledků a těšit se můžete i na živé vstupy ze štábů vítězného i poraženého kandidáta a reakce politiků či politologů.

16:55 - Komentář Lubomíra Zaorálka

Komentář neúspěšného kandidáta z prvního kola Marka Hilšera: 16:47 - Také premiér v demisi Andrej Babiš pogratuloval Miloši Zemanovi ke znovuzvolení:

16:45 - Znovuzvoleného Zemana podpořili během vítězného projevu na pódiu jeho žena, dcera a spolupracovníci. Doprovodili ho i Milan Chovanec z ČSSD, Tomio Okamura (SPD) a ředitelé ČEZ a TV Barrandov.

16:35 - Zeman při svém vítězném projevu poděkoval svým přátelům za pomoc. Děkoval také voličům, kteří mu dali hlas. Zároveň také oznámil, že je to jeho poslední politické vítězství, za kterým už nebude žádná politická porážka. Zeman se těší na pět let plného pracovního nasazení.

16:18 - K výsledkům voleb se vyjádřil také Miroslav Kalousek:

16:10 - K prezidentským volbám přišlo více lidí než před pěti lety - přes 66,5 procenta. Účast v 2. kole je třetí nejvyšší v historii ČR, víc lidí volilo jen do Sněmovny 1996 a 1998. Nabízí se tak zajímavá paralela, protože v roce 1996 získal Zeman coby předseda ČSSD 26,44 % (druhé místo za ODS), o dva roky později se pak Zeman stal premiérem, když ČSSD vyhrála volby se ziskem 32,31 %. Vysoká účast voličů tak Zemanovi evidentně svědčí.

16:05 - Připomeňte si život a kariéru staronového prezidenta Miloše Zemana:

Miloš Zeman

Miloš Zeman: Muž vzestupů, pádů i velkých návratů

16:00 - Většinu krajů opanoval Miloš Zeman, v Praze ale zvítězil Jiří Drahoš.

15:58 - Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských volbách. Poděkoval všem, kdo volili. Pogratuloval vítězi voleb Zemanovi. „Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme,“ prohlásil Drahoš s tím, že z veřejného života rozhodně neodchází. 

14:53 - Za pár minut už bude Jiří Drahoš mluvit ke všem přítomným v jeho štábu.

Jiří Drahoš dorazil do štábu
Jiří Drahoš dorazil do štábu

14:47 - Štáb Jiřího Drahoše - občas se nestačíme divit, na koho narazíme!

 

14:42 - Hlasy voličů ve druhém kole letošních prezidentských voleb v Královéhradeckém kraji podle ČTK nejrychleji sečetli v obcích Bašnice na Jičínsku a Libchyně na Náchodsku. V Bašnicích zvítězil Miloš Zeman s 59,2 procenta, v Libchyni vyhrál Jiří Drahoš s 59,57 procenta hlasů.

14:37 - Aktuálně z volebního štábu Miloše Zemana:

14:25 - Štáb Jiřího Drahoše - akreditováno je přes 250 novinářů, včetně těch ze slavných světových médií jako BBC či New York Times a všech německých stanic.
Štáb Jiřího Drahoše - akreditováno je přes 250 novinářů
Štáb Jiřího Drahoše - akreditováno je přes 250 novinářů
14:20 - Sčítání hlasů probíhá na plné obrátky
Sčítání
Autor: FTV Prima Sčítání
14:14 - Do štábu Jiřího Drahoše dorazil i jeho podporovatel Jan Hrušinský a mnoho dalších osobností.

 

Bolek Polívka
Bolek Polívka

14:10 - Víte, na kolik si takový prezident přijde? Prezidentský plat nyní činí 252 800 korun hrubého, k tomu má hlava státu podle zákona nárok také na „víceúčelovou paušální náhradu“, 235 200 korun. Po odchodu z funkce má exprezident nárok na měsíční rentu 50 tisíc korun, vyplácena mu je i paušální náhrada ve stejné výši.

Na rentu i paušál na úhradu výdajů má exprezident nárok doživotně. Přijde o ni ale například v případě, že by byl znovu zvolen hlavou státu, poslancem a senátorem, stal se členem vlády, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu či soudcem, zasedl v bankovní radě ČNB nebo byl vybrán za ombudsmana. Vedle toho by přišel o výsluhu také v případě odsouzení pro úmyslný trestný čin.

Mimo finanční náhrady může český prezident může po odchodu z funkce využívat buď služeb ochranné služby zahrnující vozidlo s řidičem, anebo služebního auta s řidičem či bez něho.

 

14:02 - Ve štábu Miloše Zemana to vypadá na sportovní přenos...Jeho příznivci v tom zřejmě mají naprosto jasno. Tak hlavně, že se tam nepotká Sparta se Slavií a nedej bože Plzeň...:-)

Ve štábu Miloše Zemana - sportovní klání?
Ve štábu Miloše Zemana - sportovní klání?

14:01 - Také něco málo na pobavení :-)

Češi experti
Češi experti

14:00 - Volební místnosti se právě uzavřely! Teď začnou volební komisaři sčítat hlasy a zveřejňovat na volebním webu průběžné výsledky. Ty konečné by podle Českého statistického úřadu měly být známy do pozdního odpoledne. Tedy kolem 16-17 hodiny. 

13:55 - BOJ O HRAD označují zahraniční média jako souboj mezi proruským politickým veteránem a proevropským akademikem. Už ve 14:00 se uzavřenou volební místnosti. Vhodili jste už hlas svému favoritovi?

Boj o hrad
Boj o hrad

13:48 - Ve volebním štábu jiřího Drahoše je pro všechny příznivce připraveno bohaté občerstvení. Na samotného prezidentského kandidáta stále čekáme. 

Občerstveni u Jiřího Drahoše
Občerstveni u Jiřího Drahoše

13:40 - Miloš Zeman právě dorazil do svého volební štábu. Lidé ho vítají mohutným potleskem. Novináři jsou při vstupy velmi důkladně kontrolováni.

 

10:00 - V prvním kole dosáhla volební účast k 62 procentům. Podle dostupných informací je zájem o druhé kolo prezidentských voleb mnohem větší, než o to první. V průměru má zatím odvoleno více než polovina voliču.

09:00 - V pátek se volební místnosti otevřeli ve 14:00. Volební účast byla očekávaná poměrně vysoká. Na konečná čísla si ještě budeme ale muset počkat. Na některých místech se ale občané potýkali s vážným problémem. Dostali totiž dva lístky, na kterých měl být Drahoš a Zeman. Na jejich byl ale pouze dvakrát Zeman.

Hlasovací urny
Hlasovací urny

08:30 - I v napjaté atmosféře, která prezidentskou debatu provázela, museli oba kandidáti volit slova velice pečlivě. Jakýkoliv nepatřičný výrok či „šlápnutí vedle“ mohl totiž v honbě za prezidentským úřadem stát neopatrného kandidáta důležité politické body.

Prezidentské volby 2018

Demagog.cz: Zeman v prezidentském duelu mluvil více, Drahoš si zase méně vymýšlel

07:30 - V rozhovoru pro ČTK si následně prezidentský kandidát Jiří Drahoš postěžoval na kladené otázky, které označil za bulvární. Neopoměl zkritizovat ani údajně nepohodlné křeslo, ve které musel 80 minut sedět. 

07:10 - Prezdientský duel sledovalo přes 2,2 miliónů diváků a další stovky tisíc na internetových stránkách Primazpravy.cz a Facebooku Zpravodajství FTV Prima. Oba kandidáti se v úterý střetli tváří tvář vůbec poprvé. 

07:00 - Už v úterý 23.1.2018 jste mohli na obrazovkách TV Prima sledovat show "Česko hledá prezidenta". Oba kandidáti byli pod tlakem fanoušků, které si do divadla sami přivedli.

Autor: ab, jk, ČTK

reklama

reklama