Sleva na drogy nebo falešné doklady. Black Friday hojně využívají i nelegální prodejci

Dnes je tzv. Black Friday, tedy den, kdy většina obchodníků nabízí mimořádné slevy na své produkty. Nákupní šílenství se ale kupodivu netýká jen legálního zboží. Marketingové akce se stále více chytají také kriminální živly, které na Černý pátek nabízí slevy například na drogy, falešné doklady, ukradená osobní data nebo kreditní karty.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Black Friday je oblíbená akce obchodníků po celém světě, kdy poslední listopadový pátek nabízí na vybrané zboží značné slevy. Výprodeje se týkají jak kamenných prodejen, tak e-shopů. V posledních letech se ale stále více zapojují i prodejci s nelegálním zbožím. Jak informuje server Daily Mail, na tzv. temném webu (anglicky dark web) jsou v těchto dnech k mání ukradená osobní data, kreditní karty, falešné doklady a dokonce i drogy s výraznou slevou.

Dark web je součástí klasického World Wide Webu. Jeho obsah je ale umístěn na překrývaných sítích přístupných pouze prostřednictvím speciálního softwaru nebo konfigurace. Běžný uživatel se tak na tyto stránky nedostane. Dark web je sice zcela legální sítí, ale vzhledem k výrazným možnostem anonymity se na ní nachází mnoho nelegálních stránek, na kterých je možno zakoupit zboží, které se běžně prodávat nesmí. Odhalení těchto webů, natož vysledování jejich provozovatelů, je nesmírně obtížné, a tak tu černý trh jen kvete.

black friday - ilustrace

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: V online obchodech na Black Friday Češi utratí přes 0,5 % svých celoročních e-shopových útrat, za advent pak průměrně utratí pětistovku na domácnost

Kriminálníci navíc postupem času uplatňují stále více praktik běžných pro legální prodejce. „Společnost se stala více digitální a ruku v ruce s tím jde i zločin. Přestože jsou jejich aktivity mimozákonné a ilegální, kriminálníci provozují v jistém slova smyslu maloobchody a samozřejmě se snaží maximalizovat své zisky,“ vysvětluje akci Black Friday na dark webu James Chappel, spoluzakladatel firmy Digital Shadows, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost.

Kromě akcí na zlevněné zboží používají nelegální prodejci na dark netu i další vychytávky, které známe z běžného nakupování. „Zaznamenali jsme u nich také slevové kupony, představování nových produktů, postupné budování napětí před nějakou akcí nebo reklamní inzeráty,“ popisuje Chappel.

Například prodej drog nebo léků na předpis přes dark net je dnes už zcela běžnou záležitostí. Podle zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost se těmto nelegálním obchodníkům daří nejvíce ve Velké Británii. V letech 2017 a 2018 tam byly uskutečněny transakce za 24 milionů liber (přes 720 milionů korun).

reklama

reklama