Sloni, kteří se zřítili z vodopádu, musí z řeky ven. Podle odborníků hrozí kontaminace

Stádo slonů se v Thajsku zřítilo ze skály

Mrtví sloni musí z řeky ven, hrozí kontaminace vody (zdroj: KHAO YAI NATIONAL PARK)

Thajské úřady řeší, jak vyzvednout těla mrtvých slonů, kteří se v jednom z národních parků o víkendu zřítili z vodopádu. Podle odborníků totiž hrozí, že by rozkládající se mršiny mohly způsobit kontaminaci vody nebezpečnými látkami. Vláda mezitím nařídila stavbu zábran, aby se podobné neštěstí už neopakovalo.

Smutný incident se odehrál v sobotu. Celkem šest slonů se zřítilo z vodopádu Haew Narok (v překladu Pekelný vodopád) v národním parku Khao Yai. Další dva, kteří se drželi na skalách, se záchranářům podařilo vytáhnout. Sloní stádo se zřejmě dostalo do obtíží, když se snažilo zachránit mládě, které sklouzlo do vodopádu.

Dva zachránění jedinci jsou nyní v bezpečí, ale experti podle stanice BBC upozorňují na to, že by nemuseli bez svého stáda, které jim zajišťuje ochranu a hledání potravy, dlouho přežít.

Úřady také řeší, jak z řeky dostat šest uhynulých slonů. „Ta rozkládající se těla budou velmi zapáchat a jsou dobrým zdrojem pro šíření různých nemocí,“ vyjádřil pro BBC své obavy Edwin Wiek, zakladatel thajské Nadace přátel divokých zvířat.

Záchranáři i dobrovolníci se nyní snaží vyzvednout mršiny pomocí lan. Ochránci zvířat by pak podle Wieka uhynulé slony rádi pohřbili.

Rovněž se řeší otázka, jak podobným neštěstím zabránit. Není to totiž první případ. V roce 1992 se ze stejného vodopádu zřítilo stádo osmi slonů, všichni zahynuli.

List Bangkok Post informoval, že thajský ministr životního prostředí už nařídil postavit barikádu, která má zamezit přístupu zvířatům k nebezpečnému okraji vodopádu. Zároveň se po celém parku objeví také místa s dostupnou potravou. Tyto „potravní banky“ mají zvířata odradit od shánění potravy na nebezpečných místech.

Tagy: