Slovenská opozice chce novou vládu

Současná situace na Slovensku připomíná sezení na sudu se střelným prachem. Opozice svolala na pátek demonstraci za novou vládu. Začíná také pracovat mezinárodní tým, aby dokončil práci zavražděného novináře. Vládní strana Smer ale vyzývá k tomu, aby politici ctili výsledky demokratických voleb. Fico znovu zdůraznil, že současná vláda je legitimní.
5. 3. 2018 ZPRÁVY: SLOVENSKÁ OPOZICE CHCE NOVOU VLÁDU
5. 3. 2018 ZPRÁVY: SLOVENSKÁ OPOZICE CHCE NOVOU VLÁDU

reklama

Dotáhnout do konce to, co Ján Kuciak začal. To je cíl mezinárodní skupiny novinářů, která začínala na Slovensku pracovat.

„Už tu jsou kolegové ze Švýcarska, z Polska, přijedou i další. Z České republiky se ozvali, z Itálie,“ říká šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy.

Už dříve ohlášenou demisi dnes oficiálně podal ministr kultury Marek Maďarič, právě v reakci na vraždu Jána Kuciaka. Opozice svolala na pátek demonstraci za změnu vlády. Chce hlavně odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

„Všechna zjištění, jak už od Jána Kuciaka, ale i dalších investigativních novinářů, nasvědčují tomu, že Robert Kaliňák a Robert Fico jsou součástí organizovaného zločinu. A to že zůstávají ve svých funkcích, je jenom ze strachu,“ říká poslankyně za SAS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

3. 3. 2018 ZPRÁVY: SLOVENSKO SE ROZLOUČILO SE ZAVRAŽDĚNÝM NOVINÁŘEM

Vražda slovenského novináře a jeho přítelkyně: Byl za tím Kuciakův poslední článek nebo věděl něco víc?

Razantně vystoupil i prezident Andrej Kiska. Situaci podle něho můžou vyřešit buď předčasné volby, nebo výrazná změna vlády, která znovu požádá o důvěru. Chce o tom jednat s politickými stranami. Premiér Fico dnes ale znovu vyzval k tomu, aby politici nechali v klidu pracovat vyšetřovatele. Jednat chce s koaličními partnery.

„Tato země má vládu, která je demokraticky legitimní, neboť vznikla na základě parlamentních demokratických voleb. A jestli máme nějaké problémy, tak si je vyřešíme sami a v žádném případě na to nepotřebujeme pana prezidenta,“ uvedl 4. března slovenský premiér Robert Fico.

Na vyhlášení předčasných voleb by bylo potřeba získat v Národní radě ústavní většinu 90 hlasů. A tu nevládní strany nemají. Reálnější možností je, že Ficův kabinet ztratí většinu. Nejmenší koaliční partner, strana Most-Híd, totiž už dala najevo, že chce s prezidentem Kiskou jednat o možné rekonstrukci vlády.

reklama

reklama