Slovenská policie zadžela bývalého šéfa prokuratury Trnku! Čaputová označila zprávu za přelomovou

Bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnku zadržela v souvislosti se zneužíváním pravomocí elitní jednotka slovenské policie NAKA. Zároveň byl Trnka obviněn. Vyplývá to z dnešního oznámení policie. Jedná se již o druhé stíhání Trnky. Dopoledne policie zveřejnila nahrávku, jak vyvádí Trnku z jeho domu v obci Hamuliakovo nedaleko Bratislavy.
Dobroslav Trnka
Dobroslav Trnka
ČTK/Koller Jan

reklama

„Aby mohl nastat v naší justici skutečně očistný proces, potřebujeme zjistit pravdu a tu se, věřím, dozvíme ve spravedlivém procesu s panem Trnkou i se všemi ostatními, kteří se s ním na zneužívání spravedlnosti podíleli,“ uvedla slovenská hlava státu Zuzana Čaputová. „Platilo by to i o jakémkoli jiném státu, kde by se šéf prokuratury ocitl za mřížemi a čelil by rozhodování o vazebním stíhaní za trestnou činnost,“ dodala.

Policie bližší informace k nejnovějšímu obvinění bývalého šéfa slovenské prokuratury prozatím neposkytla. Podle slovenských médií případ souvisí s uniklou nahrávkou z Trnkovy kanceláře, která zachytila rozhovor Trnky ještě jako generálního prokurátora s tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem – kromě jiného o vleklém soudním sporu o ochranné známky státní loterijní firmy Tipos.

Podle nahrávky pořízené patrně v roce 2009 Trnka slíbil Počiatkovi podporu pro jeho postup v kauze firmy Tipos, kterou řídí ministerstvo financí. Tipos tehdy po prohraném sporu uzavřel s kyperskou firmou Lemikon dohodu o urovnání a na účet Lemikonu poslal v roce 2008 první splátku, v přepočtu zhruba 407 milionů Kč. Kvůli tomu se opozice tehdy neúspěšně pokusila ve sněmovně odvolat Počiatka z funkce.

Peter Tóth u soudu v případu vraždy Jána Kuciaka

Kočner se Zsuzsovou stojí za vraždou Kuciaka, uvedl ex-příslušník SIS. Vypovídal i o sledování novinářů, které zprostředkoval

Po medializaci aféry stát narychlo měnil zákony, což umožnilo bez svolení soudu pozdržet vyplacení dalších peněz Lemikonu kvůli mimořádnému dovolání generálního prokurátora. Po sérii soudních sporů Tipos v kauze proti Lemikonu nakonec loni u nejvyššího soudu uspěl.

Úlohou prokuratury, soudů a policie podle prezidentky i nadále zůstává vypořádat se s těmi z vlastních řad, kteří vyvolávají oprávněné pochybnosti veřejnosti a snižují autoritu a důvěryhodnost těchto institucí. „Každý krok k očistě důvěru posilňuje,“ uzavřela.

Na zásah NAKA reagoval i premiér Peter Pellegrini. „Zásah, při kterém Národní kriminální agentura (NAKA) zadržala bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ukazuje, že dnes neexistují nijak chráněné osoby, vůči kterým by orgány činné v trestním konání nemohly zasáhnout, pokud mají podezření z porušení zákona,“ uvedl.

Soudní budova v Pezinku a Marián Kočner

AKTUALIZUJEME: U soudu vypovídá Jozef Kuciak st. i korunní svědek obžaloby Zoltán Andruskó

Pokračoval, že rozvázání rukou policii a nové zákonné postavení policejního prezidenta byly klíčovými kroky k dosažení tohoto stavu. S o to větším znepokojením vnímá poslední výroky opozice, že pozici policejního prezidenta je třeba opět zpolitizovat.

Trnka byl generálním prokurátorem v letech 2004 až 2011, poté dál pracoval na generální prokuratuře. Už loni se objevily informace o Trnkových nestandardních stycích s podnikatelem Marianem Kočnerem, který je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality a čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Kvůli svým kontaktům s Kočnerem byl Trnka loni postaven mimo službu.

Autor: Pavlína Švarcová, ČTK

reklama

reklama