Slovenské volby: Přivede vyhrocená kampaň k urnám rekordní počet voličů? 100 let od možnosti volit v Československu

Osud Slovenska pro další období má dnes v rukou 4 445 000 potenciálních voličů, z nich je kolem 213 000 prvovoličů. Všichni nepřijdou, ale očekává se velká účast kvůli vnitřní napjaté politické situaci.
28. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NA SLOVENSKU ZAČNOU VOLBY, KTERÉ NEJSPÍŠ PŘEPÍŠÍ POLITICKOU MAPU ZEMĚ
28. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NA SLOVENSKU ZAČNOU VOLBY, KTERÉ NEJSPÍŠ PŘEPÍŠÍ POLITICKOU MAPU ZEMĚ

reklama

Slovenské volby do Národní rady Slovenské republiky se konají pouze dnes a místnosti jsou otevřeny od sedmi hodin ráno do desíti večer. Předběžné výsledky se očekávají půl hodiny po zavření volebních místností a neoficiální výsledek by podle předpokladů měl být znám kolem dnešní půlnoci.

Slováci mohou vybírat z celkem 25 stran a hnutí. Podle posledního možného průzkumu agentur JAKO a Focus se po vypjaté a vyhrocené volební kampani na první pozici umístilo středopravicové konzervativní politické hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) s 19,1 procenty, které odsunulo na druhou příčku patnáct let na Slovensku vévodící levicovou stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) s 15,6 procenty. Na třetí pozici posledního průzkumu se umístila  s 9,8 procenty krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko a mnozí komentátoři tvrdí, že tuto stranu by měli jít především volit prvovoliči. Podle zmiňovaného průzkumu by se do Národní rady měl dostat až neobvykle vysoký počet sedmi stran. Uspět by měly i koalice nyní neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu (PS/Spolu) s podporou 9,4 procenta, opoziční strany Jsme rodina (7,2 procenta) a Svoboda a solidarita (7 procent), jakož i nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (6,6 procenta).

Slovenská vlajka

Politolog: Slovenské volby se konají v rozjitřené atmosféře, jde o nejvyhrocenější kampaň do roku 1990

Je symbolické, že při slovenských volbách na stejný den – 29. února - připadá výročí 100 let od přijetí ústavy Československa a s tím se pojí také právo pro všechny muže a ženy volit. Československo se tak tehdy zařadilo mezi první země světa se všeobecným volebním právem. Viz Ústavní listina Československé republiky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!