Slovenské volby: Vítěz Matovič slibuje otevřenou vládu s účastí lidu

Slovenský parlament se podle ústavy v novém složení sejde nejdříve za třicet dní. Ustavující schůzi nové národní rady svolá prezidentka Zuzana Čaputová. Po ustanovení nového parlamentu podá současná vláda demisi, ale bude vykonávat svoji funkci do jmenování nového kabinetu.
Vítěz voleb Igor Matovič a jeho strana OĽaNO
Vítěz voleb Igor Matovič a jeho strana OĽaNO
foto AP

reklama

Výsledky po sečtení 100 % hlasů:

  • OĽaNO - 25,02 %
  • Smer - 18,29 %
  • Sme rodina - 8,24 %
  • ĽSNS - 7,97 %
  • PS/Spolu -  6,96 %
  • SaS - 6,22 %
  • Za ľudí  -  5,77 %
  • KDH - 4,65 %
  • MKS -  3,90 %
  • SNS - 3,16 %.

Výsledky musí ještě potvrdit volební komise. Volební účast byla 65,80 %, což představuje více než 2,9 milionů voličů.

Šestačtyřicetiletý aktivista proti korupci Igor Matovič je vítězem voleb a možným příštím premiérem Slovenska. Uměl si získat média svými častými provokačními akcemi, když například při pokusu odvolat ministra vnitra Roberta Kaliňáka rozvinuli Matovičovi straníci v Národní radě transparent nebo vysypali u řečnického pultu imitaci eurobankovek. Bude-li premiérem, slibuje netolerovat korupci a otevřenou vládu s účastí lidí. Jako příklad uvedl celonárodní plebiscity a referenda.

Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič (uprostřed) a jeho žena Pavlína

Podle prvních odhadů ovládlo slovenské volby hnutí OLaNO. Ficův Směr propadl

Zárodek programu středopravicového konzervativního politického hnutí byl představen už měsíc před volbami a skládal se z 11 stručných otázek. Otázky byly pak podány jako internetová anketa k diskuzi. Jednalo se o otázky, které mohou lidi prosadit do programového prohlášení vlády. V anketě hlasovalo 44 tisíc lidí.

O Matovičovi se ale také říká, že jediný člověk, se kterým neměl konflikt, je on sám.

Matovič již dnes dopoledne pro TV Markíza naznačil své nejbližší kroky: „Chceme nahradit SMER, ale se Smerem určitě nebudeme vyjednávat.“ Uvedl, že se nejdříve setká s Kollárem a potom se Sulíkem a s Kiskou.

Slovenská vlajka

Politolog: Slovenské volby se konají v rozjitřené atmosféře, jde o nejvyhrocenější kampaň do roku 1990

SMER v opozici

Jak dále bude pokračovat SMER, tuto otázku si dnes mnozí kladou. Dosavadní premiér Peter Pellegrini se v dnešní debatě v TV Markíza vyhýbal odpovědi na otázku, zda se stane lídrem Smeru: „Tato otázka ještě není na stole.“ Uvedl však, že „chce-li SMER být v budoucnu úspěšný, musí změny uvnitř strany pokračovat.“ Oznámil rovněž, že celé vedení strany by nyní mělo podat demisi. Rovněž si myslí, že v možnostech strany je dosáhnout ve volbách na 18 procent. Pellegrini se také vyslovil, že nastane-li možnost, chtěl by se stát místopředsedou parlamentu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!