Slyší kočky na své jméno, nebo ne? Japonští vědci došli k zajímavým závěrům

Zajímavá zpráva pro všechny milovníky koček. I když je většina těchto domácích mazlíčků silně nezávislá a nezkrotná, japonští vědci v rámci svého výzkumu zjistili, že i kočky reagují na své jméno. Informoval o tom server Deutsche welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

reklama

V nedávné studii publikované v časopise Scientific Reports, kterou se svým týmem zpracoval japonský vědec Atsuko Saito, se uvádí, že kočky dokáží rozlišit své jméno od jiných slov. Jedná se o vůbec první experimentální důkaz, že kočky dokáží porozumět (některým) slovním projevům lidí.

Změna chování na základě majitelovy povahy

Vědci poukázali na to, že kočky rozumí v případě, že jejich majitelé upozorňují na krmení svých mazlíčků. Navíc tito domácí mazlíčci mění své chování – minimálně z části – v závislosti na tom, zda je jejich majitel přátelský či nikoliv.

Kočka, co miluje žáby

Novým hitem Instagramu je kočka, kterou uctívají žáby

Japonský tým v rámci své studie podrobil výzkumu chování osmasedmdesát koček. Mimo jiné zkoumali, jak zvířata reagují, když nejprve slyší z nahrávky čtyři obecná japonská slova a posléze je jim přehráno jejich jméno. Všechna slova zněla přitom podobně jako konkrétní kočičí jméno.

Většina mazlíčků reagovala na své jméno, a to nejen z úst majitele

V první fázi pozornost koček postupně klesala, přičemž většina těchto mazlíčků reagovala právě na své jméno: pohybem uší nebo hlavy. Obdobný výsledek byl pozorován, i když ke kočkám nemluvil jejich majitel, ale cizinec. Dalším experimentem vědci zase zjistili, že i když je v jedné domácnosti více koček, dokáží pravděpodobně odlišit své jméno od ostatních.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!