SMA: Boj s časem o lék za 51 milionů. Potřebují ho 4 české děti. Pomůžete?

Obrovská vlna solidarity se zvedla v rámci finanční podpory malého Maxíka z Ostravy. Ten trpí genetickým onemocněním - spinální svalovou atrofií (SMA). Při ní dochází k úbytku svalů, potížím s pohybem, dýcháním, polykáním a velmi často i k úmrtí dětí. Novou nadějí je dávka nejdražšího léku na světě. Potřebují ho i další tři děti. Rodiny všech ale bojují o čas i peníze. Lék lze podat jen do druhých narozenin.
07. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: MAXÍK POTŘEBUJE LÉK. STOJÍ 50 MILIONŮ KORUN
07. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: MAXÍK POTŘEBUJE LÉK. STOJÍ 50 MILIONŮ KORUN

reklama

Průběh genetického onemocnění SMA, které má několik typů, je u pacientů velmi podobný. Miminka zprvu dobře prospívají, bez problému se hýbou, po pár měsících života však začnou ztrácet schopnost pohybu.

Pacientská organizace SMÁci, která vznikla roku 2017, je pro rodiny s takto nemocnými dětmi velkou oporou, kromě psychické podpory zajišťuje především potřebné léky pro malé pacienty.

„V současné době je péče o rodinu a nemocného velice dobře zajištěna. Pacienti mají léčbu a jsou v kontaktu s dobře fungující rannou péčí (Kolpingova Rodina Smečno), Pacientská organizace SMÁci pak zajišťuje dostupnost léčby Spinrazou a snaží se o co nejrychlejší prosazení dalších léčebných metod do ČR. Spinrazu prosadila pro nejpotřebnější pacienty za 6 měsíců od registrace! Což je naprostá výjimka. Některé preparáty čekají na schválení i několik let,“ vysvětlují zástupci organizace. Nově diagnostikovaní pacienti se SMA dnes tuto léčbu dostávají prakticky automaticky, ačkoli musí žádat o každou dávku zvlášť. Spinraza je pacientům aplikována pomocí lumbální punkce zhruba každé čtyři měsíce.

Malý Maxík z Ostravy

VIDEO: Malý bojovník Maxík bojuje s časem! Rodiče na jeho léčbu musí do června sehnat téměř 51 milionů korun

Čas běží, jediná dávka jen do dvou let věku

Revolučním řešením je nyní lék Zolgensma, který byl vyvinut v USA a na jeho schválení v Evropě se stále čeká. To je důvodem, proč tuto léčbu v ceně 51 milionů korun nehradí pojišťovny. Zolgensma se na rozdíl od Spinrazy aplikuje pouze jednou a měla by zastavit progres této nemoci. Očekávat lze také velké zkvalitnění pacientova života.

„Aplikace přípravku Zolgensma je možná pro jenom velice úzce definovanou skupinu dětí (do 2 let v den aplikace a další kritéria), toto výběrové okno je ještě zúženo faktem, že se nemoc projevuje zpravidla až po několika měsících/letech. Aktuálně víme o 4 dětech v Čechách, které do této kategorie spadají. Tyto děti jsou léčeny Spinrazou,“ vysvětlují zástupci organizace.

Rodiny prosí veřejnost o pomoc, zřízeny byly transparentní účty

Rodiče čtyř českých dětí, kterým neúprosně ubíhají dny do 2. narozenin, vzhledem k obrovské finanční náročnosti prosí o pomoc veřejnost. Příběh Maxíka z Ostravy je zářným příkladem toho, že i malé finanční částky od mnoha dárců dokáží zázraky. Za pár týdnů se na lék pro něj vybralo více než 40 milionů korun.

Vyhlídky na lepší život mohou lidé darovat díky transparentním účtům také Oliverkovi, Adámkovi a Arturkovi. Den po druhých narozeninách už ale tato šance nenávratně mizí.

Bankovní spojení na transparentní účty: 

Maxík – 2801772333/2010 

Oliverek - 1117771700/5500, variabilní symbol: 8888 (do zprávy pro příjemce je důležité napsat: Oliver)

Adámek - 2201788315/2010 (do poznámky napište Adámkova cesta)

Arturek - 1117771700/5500, variabilní symbol: 3131 (do zprávy pro příjemce je důležité napsat: Artur)

Pacientská organizace SMÁci pevně věří, že její obrovské úsilí přinese pacientům trpícím SMA mnohem lepší vyhlídky v rámci jejich léčby: „Již několik let se snažíme prosadit léčbu pro naše členy a všechny pacienty se SMA. Doufáme, že se nám podaří v budoucnu prosadit lék, který onemocnění vyřeší a nebudou se na něj muset pořádat sbírky!“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!