Šmarda na nominaci nelpí, ale nechce podkopávat iniciativu svého předsedy

Pardubický hejtman ČSSD Martin Netolický ve čtvrtek přes média vzkázal, že by Michal Šmarda měl svoji nominaci stáhnout a odblokovat současnou situaci spojenou s ministerstvem kultury. Michal Šmarda však pro redakci TV Prima uvedl, že na nominaci nelpí, nechce ovšem podkopávat slova svého předsedy Jana Hamáčka. Šmarda také redakci poodhalil, že za původní ideou jeho jmenování stálo přiblížení ministerstva „běžným občanům“.
Michal Šmarda
Michal Šmarda
facebook

reklama

„Já jsem od začátku říkal, že na tom, abych se stal ministrem kultury, nelpím. Ve chvíli, kdy mě oslovil Jan Hamáček s touto nabídkou, tak jsem chtěl znát důvody toho, proč to navrhuje. Ta nabídka mě překvapila. Vysvětlil mi, že by rád, abychom společně v rámci politické strategie sociální demokracie o něco více zapojili kandidáty a politiky z regionů, kteří mají zkušenosti z komunální politiky a trochu více přitáhnou ty ministerstva k běžným problémům lidí v regionech, tak, aby se neustále neřešily jen problémy několika málo pražských institucí. To mi připadlo logické, a proto jsem se svou kandidaturou souhlasil,“ odhalil důvody své nominace Šmarda. 

Šmarda redakci zopakoval, že na své nominaci netrvá a přiznává, že pokud se vedení sociální demokracie rozhodne jmenovat někoho jiného, tak to bude respektovat. „Na druhou stranu já ale určitě nebudu ten, když se Jan Hamáček za mě vydal do boje a bojuje někde v poli za mé jmenování ministrem kultury, mu bude pohodlně někde v týlu vzkazovat, že na to kašle a té nominace se vzdává. To by bylo vůči předsedovi, který za mě bojuje, dost nefér,“ uvedl Šmarda. 

Ať se ostatní strany starají o své 

Podle Šmardy se nyní musí počkat na další jednání vedení sociální demokracie, které by mělo být někdy v příštím týdnu a na němž by mělo dojít k rozhodnutí jakým způsobem se sociální demokracie k celé věci postaví. Šmarda zároveň důrazně odmítl doporučení, návrhy a rady jiných stran ČSSD. „Myslím si, ale že rozhodně není fér ze strany našich politických oponentů, že se snaží ovlivnit naše nominace do vlády, tzn. že jednou přijde Andrej Babiš a řekne, kdo by se mu líbil jako sociálně demokratický ministr, podruhé přijde někdo z ODS nebo z SPD nebo Úsvitu přímé demokracie, či jak se ten subjekt dnes jmenuje, a pokaždé přijdou s nějakým novým návrhem, kdo by měl sociální demokracii reprezentovat ve vládě. To je nefér, o tom mají rozhodovat jen sociální demokraté.“ 

Na otázku, zdali se Andrej Babiš dostatečně angažuje v prosazování Michala Šmardy jako ministra kultury, sám Šmarda odpověděl, že si myslí, že ano. „Andrej Babiš slíbil, že udělá všechno, co je v jeho silách, takže já nepředpokládám, že by lhal a předpokládám tedy, že dělá všechno, co je v jeho silách.“ Šmarda zároveň přiznal, že jeho strana je momentálně oproti hnutí ANO třikrát slabší, a proto nemá dostatečné páky na vyjednávání. „To je realita, jediné, co můžeme udělat, je vzít náš mandát a maximálně jej zužitkovat ve prospěch občanů,“ uvedl. 

Podle opozice má jednat premiér

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je nyní míč na straně Andreje Babiše. „Pokud si pan prezident usmyslel, že pana Šmardu nejmenuje, tak musí jednat premiér a pokud budou přesvědčeni o tom, že má být naplněna jednak ústava a jednak podmínky koaliční smlouvy, tak skutečně je na premiérovi, aby toto zajistil, že pan prezident bude jednat v souladu s ústavou,“ uvedl Bartoš. 

Podobný názor jako Bartoš zastává i předseda ODS Petr Fiala, který přes sociální sítě vzkázal, že se „ve skutečnosti jedná o kompetenční spor mezi premiérem a Babišem a prezidentem.“ Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil pak chování prezidenta označil jako „protiústavní“.  

Nejednotná je i samotná sociální demokracie - zatímco Jaroslav Foldyna kritizuje politiku své vlastní strany a poukazuje například na to, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová „rozdává plnými hrstmi peníze těch, co chodí do práce a dává těm, co do práce nechodí“, tak senátor za ČSSD Milan Štěch vybízí poslance za hnutí ANO a ČSSD, aby se připojili k ústavní žalobě na prezidenta republiky. Podle Štěcha se totiž sociální demokracie „nemůže nechat tlačit do kouta“ koalicí hnutí ANO a prezidenta republiky. 

 

Dalibor Zítko

reklama

reklama