Smrt íránského důstojníka rozdělila české politiky do dvou táborů

Zatímco jedna část považuje americký útok za podnět k další eskalaci situace na blízkém Východu, ta druhá tvrdí, že byl íránský generál jednou z nejnebezpečnějších osob regionu a útok schvaluje.
Smrt íránského důstojníka rozdělila české politiky do dvou táborů
Smrt íránského důstojníka rozdělila české politiky do dvou táborů
reprofoto AP

reklama

V noci ze čtvrtka na pátek provedly Spojené státy americké raketový útok, kterým zabily íránského důstojníka. Sulejmání mimo jiné údajně plánoval útoky na americké diplomaty v regionu.

Republikáni stojí za Trumpem, Demokraté útok odsuzují. Americký spojenec Izrael, se kterým má dobré vztahy i Česká republika, USA podpořil. Proti útoku se postavily Čína a Rusko. Názorová rozpolcenost nastala i u českých politiků.

 

Blízký východ zachvátily po smrti generála Solejmáního protiamerické protesty

Trump možná začal válku, říká bezpečnostní expert. Íránci hrozí tvrdou odvetou, v pohotovosti je také Izrael

 

„Nebezpečná provokace, která bude znamenat eskalaci situace v regionu“ - tak popsal americký útok český ministr kultury Lubomír Zaorálek z vládnoucí ČSSD, která má zároveň na starost Ministerstvo zahraničních věcí. Zaorálek akci označil za „silácké gesto“ Donalda Trumpa.

 

 

Ministr zahraničí Petříček je se svým stanoviskem o něco shovívavější. „O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik,“ napsal. Letecké útoky považuje jako „mimořádný krok v komplikované situaci“.

 

 

Přesně opačně se k události vyjádřil europoslanec za ODS Jan Zahradil. „Generál Sulejmání byl dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí v regionu,“ napsal na Twitter. Podle něj si Irán za aktuální situaci může sám svou agresivní politikou.

 

 

Další z europoslanců - tentokrát za Piráty, Mikuláš Peksa, podpořil názor amerického prezidentského kandidáta Joe Bidena, který sdílel své stanovisko k raketovému útoku na Twitteru.

Bývalý viceprezident USA uvedl, že se sice jednalo o mimořádně nebezpečného člověka, jehož smrt nebude oplakávat žádný Američan, a že si zasloužil být přiveden ke spravedlnosti, jedním dechem ale dodává, že jde o krok, který nebezpečně vyeskaluje už tak vyostřenou situaci v regionu.

 

 

Poslanec za TOP 09 Dominik Feri na svém Twitteru nasdílel komentář k situaci od dlouholetého zahraničního zpravodaje České televize Jakuba Szántó. Ten Sulejmáního přirovnal k Bin Ládinovi a Al Baghdádímu s tím rozdílem, že se jednalo o důstojníka opravdového státu.

Zmínil také íránskou provokaci v podobě útoků na tankery, bombardování ropných zařízení nebo sestřelení amerického dronu.

 

 

Útok tvrdě odsoudili komunisté. „Odsuzujeme proto agresivní politiku USA, která v tomto případě mířila také proti těm, kteří se podíleli i na boji proti Islámskému státu a trváme na respektování mezinárodního práva a mírových řešení. USA musí skončit s násilnou politikou,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda Grospič. Na Twitteru se pak vyjádřil předseda Vojtěch Filip.

 

 

Naopak na stranu Spojených států se postavili lidovci. „Rozhodnutí zlikvidovat velitele Al-Kuds Sulejmáního muselo být nesmírně těžké. Bylo ale nutné. V této chvíli by měla Evropa stát po boku Ameriky,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

 

K útoku došlo na letišti v Bagdádu. České Ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestováním do Iráku. Úřad momentálně situaci v zemi sleduje. V zemi se vyskytují také čeští úředníci a vojáci.

„My české občany dlouhodobě před cestami do Iráku varujeme, v zemi panuje nejasná bezpečnostní situace. V tuto chvíli je pro nás primární, aby čeští občané měli všechny dostupné informace, ale také je pro nás primární bezpečnost našich zastupitelských úřadů,“ řekla televizi Prima tisková mluvčí Ministerstva zahraničí Zuzana Štichová.

„Situaci - to, jak se v posledních dnech vyvíjí - sledujeme. Pokud dojde ke zhoršení situace, jsme připraveni informovat občany prostřednictvím systému Drozd. V tuto chvíli máme v Iráku registrovaných 5 lidí, v Íránu 4 a v okolních zemích asi stovku,“ dodává mluvčí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!