Smrtící tsunami opět zasáhla Indonésii: Vyžádala si desítky životů, stovky lidí jsou zraněny

Indonésií se prohnala smrtící vlna tsunami. Zasáhla pláže u Sundského průlivu mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Živel si vyžádal více než 160 životů. Stovky lidí jsou zraněny.
Indonésii zasáhla smrtí tsunami
Indonésii zasáhla smrtí tsunami
AP

reklama

V sobotu v noci zasáhla pobřeží Jáva a Sumatry přílivoví vlna tsunami. Podle úřadů dosahovala výšky několika metrů a voda se dostala zhruba 20 metrů do vnitrozemí. Vůbec nejvíce postiženou oblastí je Pandeglang na ostrově Jáva, kde se nachází například národní park Ujung Kulon nebo turisty vyhledávané pláže. 

Smrtící vodní zeď si vyžádala 168 lidských životů. Bohužel toto číslo může ještě narůstat, jelikož další lidé stále zůstávají nezvěstní. Dalších více než 700 osob je zraněno. Živel zničil více než 430 domů a 10 hotelů.

Tsunami následovala půl hodiny po erupci sopky Krakatoa

Jako možnou příčina vzniku tsunami uvádí úřady podmořské sesuvy po erupci sopky Krakatoa. Podle svědků živel následoval zhruba půl hodiny po erupci. Například Nor Öystein Lund Andersen zrovna sopku fotografoval.

„Zrovna jsme fotografoval sopku Krakatau, když přišla první vlna. Dosáhla asi 1O až 15 metrů za pláž. Rychle jsem vyzvedl svou rodinu. Poté zasáhla hotel druhá vlna,“ uvedl na svém účtu na sociální síti. Podařilo se jim uniknout do výše položených míst, kde se jich ujali tamní obyvatelé.

Před čtrnácti lety zabila tsunami přes 220 tisíc lidí

Už v říjnu zasáhlo Indonésii ničivé zemětřesení, které vyvolalo vlnu tsunami. Tedy o život přišlo přes dva tisíce lidí. Navíc do dějin se zapsalo i datum 26. prosinec 2004, kdy třetí nejsilnější naměřené zemětřesení vyvolalo přílivovou vlnu, která zasáhla nejen pobřeží Indonésie, ale také jižní Asie.

V oblastech severní Sumatry a Nicobarských a Andamanských ostrovů dosahovala výšky až 17 metrů. Pobřeží Thajska tsunami zasáhla asi po 50 minutách, Srí Lanku po 2 hodinách a Indii asi za 2–3 hodiny. Živel si tehdy vyžádal přes 220 tisíc životů. Podle humanitárních organizací třetina obětí byly děti.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!