Smutek nad školstvím. Zítra přijdou učitelé do škol v černém

28. březen je dnem narození Jana Amose Komenského a stal se svátkem českých učitelů. Letos by tento den měl být spíše než oslavou protestním dnem ve spojení se slovenskými učiteli.
Slovenští učitelé protestují
Slovenští učitelé protestují

reklama

Tak jako u nás mají obdobné problémy slovenští učitelé. Ti se rozhodli na Den učitelů protestovat proti ignoraci jejich požadavků slovenskou vládou a přijít zítra do škol v černém. Akci slovenských kolegů podporuje Česká pedagogická komora, která doporučila českým učitelům, aby rovněž v Den učitelů přišli v černém a vyjádřili tak solidaritu s učiteli na Slovensku.

Ve skutečnosti chce tímto způsobem Pedagogická komora upozornit českou veřejnost a vládu na problémy českého školství. Proto ve svém dopise o zítřejší akci prezident Pedagogické komory Radek Sárközi píše: „České školství je extrémně podfinancované, ministerstvo školství neumožňuje profesním organizacím podílet se na přípravě změn ve vzdělávání, odkládá se revize inkluze, náročná práce pedagogů není doceněna, odměna pro třídní učitele neodpovídá ani výši minimální mzdy.“ Navíc k tomu dodává: „Do vlády a parlamentu brzy zamíří novela zákona o pedagogických pracovnících, podle níž budou moci na českých základních školách učit lidé bez pedagogického vzdělání, což bude mít negativní dopad na kvalitu výuky.“

Celá akce navazuje na prosincový otevřený dopis Pedagogické komory politikům za záchranu českého školství, který zůstal bez odezvy. Dopis je upozorněním, že „české školství se kvůli dlouhodobému podfinancování a řadě nedomyšlených změn ocitlo na pokraji kolapsu.“ Navíc je v dopise podán sedmibodový návrh na zlepšení:

• navýšit školský rozpočet na průměr zemí Evropské unie

• zapojit pedagogické pracovníky do přípravy změn ve školství

• snížit administrativní zátěž škol a jejich pracovníků

• provést odbornou revizi inkluze

• napravit nespravedlnosti v odměňování pedagogických pracovníků

• podpořit pedagogy v jejich náročné práci

• zvýšit platy pedagogů na 130 % průměrné mzdy

 

Mirko Radušević

reklama

reklama