Snaha o záchranu skončila neúspěšně. Samička kriticky ohroženého druhu zahynula

V Mexiku zahynula samička sviňuchy kalifornské poté, co se jí záchranáři v rámci programu na záchranu těchto kytovců snažili vylovit. Informovala o tom stanice BBC. Vzácný mořský živočich je na pokraji vyhynutí a mexická vláda se všemožnými způsoby snaží tento druh zachránit.
ilustrační foto- sviňucha kalifornská
ilustrační foto- sviňucha kalifornská
Youtube/Jacqueline Miller

reklama

Sviňuchy kalifornské, které patří mezi zvířata uvedená na Červeném seznamu ohrožených druhů, se v současnosti vyskytují už jen na severu Kalifornského zálivu v Mexiku. A právě tam se záchranáři v sobotu pokusili vylovit samičku tohoto živočicha.

Po zprávě o úspěšném odchytu sviňuchy napsal na svém twitterovém účtu mexický ministr životního prostředí Rafael Pacchiana, že akce je velkým úspěchem, který dává sviňuchám i záchranářům novou naději.

O několik hodin později ale přišla smutná zpráva. Sviňuchu „postihly zdravotní komplikace“, kterým pár hodin po vylovení podlehla.

Kriticky ohrožená sviňucha kalifornská

Sviňuchy na pokraji vyhynutí: Zachránit je mají delfíni

Záchranáři jsou zdrceni. Sviňuch kalifornských rapidně ubývá, na světě jich je méně než čtyři desítky. Samička zachycená při sobotní záchranné akci byla vůbec první, kterou se podařilo v rámci projektu na záchranu tohoto kytovce odchytit. Kdyby se podařilo udržet samičku naživu, mohla velmi významně pomoci při rozmnožování kriticky ohroženého zvířecího druhu. 

Mexická vláda dělá pro záchranu „pand moře“, jak se sviňuchám kvůli jejich výrazným kruhům kolem očí přezdívá, vše, co může. Zbývající volně žijící jedince se snaží i za pomoci speciálně vycvičených delfínů lokalizovat a umístit do chráněné mořské rezervace. 

Snaží se i Leonardo DiCaprio

A delfíny to nekončí. Úřady na začátku července vydaly také přísný zákaz užívání sítí, do kterých rybáři loví další ohrožený druh – rybu totoaba, která je v Číně považována za velkou delikatesu. V těchto speciálně vytvarovaných sítích ale často uvázly a uhynuly také sviňuchy. 

Celkově už měxická vláda do záchrany sviňuch investovala přes 100 milionů dolarů (přibližně 2,2 miliardy korun). Mezi známé bojovníky za záchranu tohoto endemického druhu patří také hollywoodský herec Leonardo DiCaprio, který je tváří neziskové organizace Světový fond na ochranu přírody.

reklama

reklama