Sňatek postaršího muže s jedenáctiletou dívkou vyvolal v Malajsii poprask. Veřejnost žádá změnu zákonů

Manželkou číslo tři se stala teprve jedenáctiletá thajská dívenka, kterou si podle zahraničních médií měl vzít muž z Malajsie. Svatební fotografie novomanželů vyvolaly bouřlivé reakce a také snahy o změnu zákona ohledně uzavírání manželství.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Snímky z minulého měsíce, na kterých je jednačtyřicetiletý ženich vedle své teprve jedenáctileté manželky, v posledních dnech budily bouřlivé reakce na internetu. Obřad se konal na hranici mezi Malajsií a Thajskem, kde je takový sňatek bez soudního svolení nezákonný. Veřejnost proto apelovala na vládu, aby v tomto bizarním případu podnikla jisté kroky.

Místopředseda malajské vlády Wan Azizah Wan Ismail tento týden požádal místní úřady, aby celý sňatek prověřily.

Jaký je minimální věk pro uzavření manželství? 

Podle malajských zákonů je minimální věk, kdy mohou osoby uzavřít sňatek, 18 let. Nicméně dívky se mohou vdát již ve svých 16 letech, pokud to povolí soud. Islámské soudy, které se řídí právem šaría, ale mohou povolit sňatek i osobám mladším 16 let. Malajská vláda ale uvedla, že o tomto „sňatku“ nemají záznamy ani příslušné islámské úřady.

Místní média informovala, že dívka je už třetí manželkou muže jménem Che Abdul Karim Che Abdul Hamid. Chudá rodinu dívku zřejmě provdala z čistě finančních důvodů. „Ženich“ je z vlny kritiky, která padá na jeho hlavu, nešťastný. „Obvinění mé osoby jsou nepřesná a očerňují mou pověst,“ nechal se slyšet muž.

Zainab

Pákistánci zuří: Znásilnění a vražda osmileté dívky vyvolala vlnu pobouření po celé zemi

Sňatek nebyl legální 

Podle vyšetřovatelů šlo o nelegálně uzavřené manželství. Malajsan se nechal slyšet, že počká ještě pět let, dokud dívka nedosáhne 16 let a poté uzavřou právoplatné manželství.

Vyšetřovatelé ale už teď zkoumají, zda mezi párem nedošlo k sexuálnímu styku, který by mohl dostat muže za mříže. „Důstojníci i nadále pokračují v případu. Potřebujeme zjistit, zda u dvojice došlo k sexuálnímu styku. Pokud ano, bude se jednat o trestný čin sexuálního zneužití dítěte,“ uvedl pro místní média Wan Ismail.

Policisté dále dodali, že uděljí maximum proto, aby vláda zakázala uzavírání manželství s dětmi. Statistika OSN uvádí, že jen v roce 2010 uzavřelo 82 tisíc žen manželství ve věku 15 až 19 let. „Vláda musí okamžitě zasáhnout a přijmout opatření, které ukončí manželské sňatky nezletilých v Malajsii jednou provždy,“ nechala se slyšet skupina aktivistů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!