Sněhové skvrně, která neroztála od roku 2006, zbývá už jen pár dní.

11 let stará skvrna ve Skotsku
11 let stará skvrna ve Skotsku
Twitter/@IainCameron

reklama

Skotsko s největší pravděpodobností velmi brzy přijde o 11 let starou sněhovou pokrývku. Sphinx, jak se sněhové skvrně říká, zmizela za posledních 300 let jen šestkrát.

Iain Cameron patří mezi nadšence, kteří zaznamenávají sníh, jenž přežívá v nejvyšších místech skotských hor. A právě Iain je přesvědčen, že známá sněhová skvrna Sphinx má před sebou posledních pár dní.

Vědci tvrdí, že "náplast" z horského pásma Cairngorms zmizela za posledních 300 let pouze šestkrát. Podle záznamů k roztání došlo v letech 1933, 1953, 1959, 1996, 2003 a 2006.

11 let stará skvrna ve Skotsku
Autor: Twitter/@IainCameron 11 let stará skvrna ve Skotsku

Ve svém příspěvku na Twitteru Iain Cameron potvrzuje své obavy: „Sphinx má před sebou jen několik málo dní. Situací jsem znepokojen,“ uvedl. Právě Cameronovo hlášení zprostředkovává sama Královská meteorologická společnost.

Sphinx je jednou ze dvou skvrn sněhu, která přežila ve skotských kopcích letošní rok. Druhou takovou bílou "náplastí" je ta v Aonach Beagu a i tam se očekává, že se v následujících dnech zmizí.

V sprnu Cameron oznámil další překvapivou věc. Podle jeho záznamů je to poprvé za 11 let, kdy není sníh na nejvyšší hoře Británie Ben Nevis. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!