Sněmovna podpořila pomoc zadluženým dětem

Lidé, kteří se zadlužili v dětství, dostanou šanci na oddlužení už do tří let při dodržení stanovených podmínek. Zákon dnes schválila Sněmovna napříč politických spektrem. Důvodem novely, na které spolupracovali zástupci všech parlamentních stran, je zejména skutečnost, že současný insolvenční zákon nezohledňoval fakt, že dětští dlužníci zpravidla svou zadluženost nezavinili, popřípadě se na ní jen částečně podíleli.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

„Co se týká exekuce dětských dluhů, tak novela insolvenčního zákona umožňuje oddlužení v době tří let těm, kdo se chovají odpovědně a po 18. roku svého věku - právě z důvodu dětských dluhů, přičemž objem těchto dětských dluhů musí činit dvě třetiny, což je poměrně hodně - se rozhodnou svou situaci takovéhoto nespravedlivého zadlužení řešit a oddlužit se. Novela insolvenčního zákona umožní těmto mladým lidem oddlužení během tří let s tím, že budou měsíčně splácet veškeré množství finančních prostředků, které budou moci,“ uvedla dnes ve Sněmovně předkladatelka novely Kateřina Valachová (ČSSD).

„Devětadevadesát procent dětských dluhů vzniká působením orgánů veřejné moci“

Poslanec za ODS Marek Benda v souvislosti s novelou kritizoval současné soudce, kteří by se podle něj měli častěji více zamýšlet nad ním, jestli jsou děti některé věci schopny samy posuzovat. „Tak to je prostě jeden z klíčových problémů a myslím si, že to je problém více osvěty v oblasti soudnictví, více opravdu toho, že se pokusíme i ty soudce, kteří dělají běžné dluhové věci, přesvědčit o tom, že pokud se týká dítěte, mají posuzovat jeho schopnost se takovým způsobem zavazovat,“ řekl Benda. Sám potom uvedl příklad, který je podle něj mimo rámec reality. „Jestli mi dneska říkají případy, kdy sedmileté dítě je odsuzováno samo za sebe, že nezaplatilo jízdenku - ještě, když jede s maminkou - tak si připadám absurdně a myslím, že ta chyba není v zákonodárství, ale je opravdu v té aplikaci,“ řekl.

Benda také zmínil, že velká část dluhů vzniká díky samotnému státu. „Devětadevasát procent těch dětských dluhů vzniká fakticky z působení orgánů veřejné moci, pokud do nich započítáme i dopravní podniky. Téměř nikdy to nejsou žádné soukromoprávní smlouvy, téměř nikdy to nejsou žádné jako že si někde někdo něco půjčil, což by asi bylo problematické, ale tak to ve skutečnosti není - nevím, jestli by se tady veřejná moc, když ji vezmu jako ten úplný globál, neměla sama nad sebou trochu zamyslet,“ dodal.

Zákon počítá s oddlužením dětských dlužníků, pokud pohledávky nezajištěných věřitelů vznikly alespoň ze dvou třetin jejich výše před dosažením 18 let věku dlužníka, je oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty splněno, jestliže nebylo zrušeno po dobu 3 let od schválení oddlužení.

V Česku v současné době čelí exekucím přes 6 500 dětí a zhruba 50 000 dospělých si svoje dluhy přeneslo právě z dětství. Dluhy můžou vzniknout například nezaplacením různých telekomunikačních služeb, poplatků za svoz komunálních odpadu nebo jízdou načerno.

Všech 175 přítomných poslanců pro novelu zvednulo roku. Jelikož byl zákon projednáván ve zrychleném režimu, tak nyní poputuje rovnou do Senátu.

reklama