Sněmovna prodloužila nouzový stav do 30. dubna

Nouzový stav v České republice bude platit minimálně do 30. dubna. Na úterní schůzi o tom rozhodla Sněmovna, pro bylo 90 zákonodárců. Poslanci nakonec rokovali o nouzovém stavu přes šest hodin.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

Poslanci začali o nouzovém stavu debatovat v deset dopoledne, skončili až po 17. hodině. S přestávkou jim tak diskuze zabrala přes šest hodin. Vláda původně chtěla prodloužit nouzový stav o 30 dnů až do 11. května, to ale neprošlo. Poslanci tak odklepli kompromisní variantu a prodloužili nouzový stav do 30. dubna.

Opozice vládě vyčítala především to, že nemá jasný plán, že neřekla, jak bude dál postupovat a jaké restrikce bude uvolňovat. „Dnes je samozřejmě stále potřeba jednat rychle, ale je potřeba jednat i rozumně. Po měsíci je konečně čas, aby se ta překotnost začala vyvažovat jasným plánem, jak dál,“ prohlásil šéf ODS Petr Fiala.

Terčem kritiky byla i špatná komunikace a nulová systematičnost. „Vývoj posledních týdnů ukázal, jak vláda celou řadu problémů řeší nesystematicky, nepřehledně a jak je zmateně komunikuje směrem k občanům, malým podnikatelům, hendikepovaným, celé skupině lidí, kteří jsou skutečně ohroženi,“ vyčítal lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v ČR se opět zvýšil. Čínský Wu-chan se po více než dvou měsících otevírá

Olej do ohně přilil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), který prohlásil, že jediný plán má samotný koronavirus. „Když jsem poslouchal diskusi ve Spojených státech, tak mi utkvěla v paměti věta doktora Fauciho, což je špičkový americký expert. Říká, když parafrázuji jeho vyjádření: Jediný, kdo má nějaký plán, je ten virus. A my se musíme připravit na to, jak tomu plánu čelit a jak to zvládnout,“ řekl Hamáček.

To rozčílilo například šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. Vzápětí vyzval Hamáčka a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), zda by mohli říct, na co konkrétně potřebují nouzový stav a co nemohou dělat, když by nouzový stav nebyl. „Protože pan ministr vnitra řekl, že vláda nemá žádný plán, že jediný, kdo má plán, je virus, mě příliš neuklidnilo, ale snažím se to chápat. Nicméně tu věcnou náplň, nezbytnou, která by nemohla existovat bez nouzového stavu, tu bychom myslím slyšet měli,“ apeloval Kalousek.

Koronavirus a rouška

KORONAVIRUS ONLINE: ČR má třetí oběť COVID -19. Zemřela 71letá žena v pražské VFN. Sněmovna večer schválila vládou navržená podpůrná opatření pro rodiče nebo OSVČ. Posunula i termín maturit a přijímacích zkoušek

Premiér Andrej Babiš (ANO) v projevu k poslancům řekl, že současná situace je složitá pro všechny a žádá si rychlá řešení. „Česká republika totiž i dál zůstává ve stavu zákonného jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožuje životy a zdraví lidí, majetkové hodnoty nebo vnitřní pořádek a bezpečnost země,“ uvedl premiér.

Připomněl, že od doby vyhlášení nouzového stavu 12. března se vláda sešla patnáctkrát a přijala více než 164 usnesení. Babiš zmínil například zákaz vstupu cizinců na území České republiky, zákaz vycestovat ze země pro Čechy, zavedení ochrany hranic nebo uzavření obchodů a restaurací. „Vládní opatření fungují, proto by měl být nouzový stav prodloužen,“ řekl Babiš.

Zároveň uvedl, že se obává, že o prodloužení nouzového stavu nežádá Sněmovnu naposledy. Poslanci mají další schůzi naplánovanou na 21. dubna.

 

Barbora Zpěváčková

reklama