Sněmovna svolá mimořádnou schůzi k daňovému balíčku na příští pátek. Opozice brání schválení novely obstrukcemi

Vládě se dnes zřejmě nepodaří schválit daňový balíček, s nímž počítá v příjmech v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Opozice s navrhovanými daňovými změnami nesouhlasí, a proto se uchýlila k obstrukční taktice. Od zahájení páteční schůze sněmovny jednotliví opoziční poslanci navrhují změny programu dnešní schůze. Koaliční strany společně s KSČM chtějí projednat daňový balíček společně se zvýšením rodičovského příspěvku na mimořádné schůzi v pátek 25. října.
Poslanecká sněmovna

reklama

Koalici hnutí ANO s ČSSD se dnes pravděpodobně nepodaří prosadit zvýšení daní za cigarety a tvrdý alkohol. Kromě toho chce zdanit i technické rezervy pojišťoven a zvednout poplatek za vklad do registru katastrů nemovitostí z 1000 na 2000 korun. Opozice vidí za zvyšováním spotřebních daní pouze snahu vyzískat další peníze do státní kasy. O zdraví občanů podle opozičních poslanců vůbec nemůže být řeč, s ohledem na to, že u piva vláda DPH naopak snižuje. Zdanění rezerv pojišťoven pak podle nich může dokonce ohrozit finanční stabilitu v ČR. Proti zvýšení za vklad do registru katastru nemovitostí se postavili komunisté. 

„Já považuji za nelegitimní, v okamžiku, kdy daňová kvóta je nejvyšší v historii, ji nadále zvyšovat a drancovat kapsy daňových poplatníků. Neměl bych nic proti zvýšení daně z lihu, tabáku i hazardu, kdyby se na druhé straně snížily odvody na pracovním místě,“ řekl pro redakci TV Prima Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Láhev tvrdého alkoholu zdraží o 9 korun

Vládní balíček má od ledna zvýšit o desetinu spotřební daň z cigaret a tabáku. O třináct procent pak z lihu. Veřejnému rozpočtu by tak měl podle Ministerstva financí každoročně přinést přes deset miliard korun. U zvýšení daně z cigaret vláda odhaduje příští rok přínos do státní kasy 7,7 miliardy korun, v roce 2021 pak 9,2 miliardy. U lihu by se měly roční výnosy zvýšit o jednu miliardu korun. Láhev tvrdého alkoholu zdraží přibližně o 9 korun. Opatření se netýká piva a vína. Tabákové firmy pak předpokládají růst ceny za krabičku o 12 až 13 korun.

„Vláda bude prosazovat taková opatření, která budou bojovat se závislostí,“ uvedla v Poslanecké sněmovně Schillerová. Argumentovala také tím, že v důsledku růstu životní úrovně jsou cigarety a alkohol dostupnější. Nad tím, ale opozice i odborníci kroutí hlavou, jelikož DPH na točené pivo naopak klesá. „Jestliže jí jde opravdu o to, aby vhodným nastavením daňových sazeb od konzumace alkoholu odrazovala, pak snížení DPH na točené pivo není s takovým úsilím ani v nejmenším v souladu. Pokud by postup vlády měl být konzistentní, neměla by žádné snížení sazby DPH na točené pivo dopustit a současně by měla zajistit zvýšení spotřební daně na víno i pivo,“ řekl pro redakci ekonom Lukáš Kovanda. 

"šnaps" nám zdraží - ilustrace

Poslanci by dnes měli rozhodnout, zda Čechům zdraží tvrdý alkohol

Návrh na zdanění technických rezerv pojišťoven podle bývalého ministra financí Kalouska není nový a všichni polistopadoví ministři s ním byli konfrontováni. „Nicméně každý ministr po poradě s ČNB došel k názoru, že ten návrh je škodlivý pro českou ekonomiku, proto ho nikdy nepředložili. Udělala to až ministryně financí Alena Schillerová,“ uvedl Kalousek. Česká národní banka nepovažuje návrh na zdanění technických rezerv pojišťoven za dobrý nápad z důvodu zdanění veškerých finančních prostředků nad stanoveným minimem. Pojišťovny v ČR mají přitom s ohledem na možné rizikové situace technické rezervy vždy nad minimem. Poslanec Jan Skopeček (ODS) už dříve redakci upozornil na riziko, že v případě schválení zákona si pojišťovny větší technické rezervy dělat nemusejí a jejich zahraniční vlastníci by místo toho mohli raději čerpat dividendy. 

Větší zdanění hazardu

Kromě alkoholu a cigaret počítá navrhovaný daňový balíček také se zvýšením sazby daně u hazardu, a to na 25 až 30 procent podle typu hry. Nově by lidé také měli zdaňovat výhry nad 100 tisíc korun.

Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti může mít se závislostí na hazardních hrách problém kolem 164 tisíc osob nad 15 let. Patologických hráčů je pak přibližně 60 tisíc. Ve vysokém riziku problémů spojených s alkoholem včetně závislosti se podle statistik pohybuje asi 900 tisíc lidí. Denních kuřáků jsou přes dva miliony.

reklama

reklama