Sníh komplikuje dopravu po celé republice. Kde musíte být opatrní?

ilustrační foto- sníh
ilustrační foto- sníh
Pixabay

reklama

Mrznoucí mrholení, sněhové jazyky, zledovatělý sníh i sněhové přeháňky, to vše v pondělí ráno komplikuje dopravu po celé České republice. Například v Ústeckém kraji podle policie přibývá většinou drobných nehod. U Starých Křečan havarovala ale dvě auta a sypač. Na jihu Čech jsou na cestách sypače už od dvou hodin od rána.

Silnice v Ústeckém kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Ve vyšších polohách sněží, přibývá drobných nehod. Dálnice D8 a silnice prvních tříd jsou po chemickém ošetření sjízdné s opatrností. K mimořádné obezřetnosti nabádají silničáři jak v Krušných horách, tak v Lužických horách. Silnice druhých a nižších tříd jsou ošetřené, místy na nich leží rozbředlý sníh.

Podle policie přibývá v kraji nehod, většinou menších havárií. U Starých Křečan havarovala dvě osobní auta a sypač, který následně skončil v příkopu. Nehoda se obešla bez zranění. Drobné havárie se staly také u Klášterce nad Ohří nebo na Lounsku.

V Pardubickém kraji musí řidiči dávat pozor na zledovatělí sníh

Na mnoha místech v Pardubickém kraji leží na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, ve výše položených oblastech i uježděný či zledovatělý. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné.

Před sněhem silničáři varují zvláště v okolí Hlinska, Litomyšle, Skutče, Vysokého Mýta a v Železných horách. Vrstva uježděného sněhu leží na vozovkách krajských komunikací na Lanškrounsku, na Moravskotřebovsku je zejména v lesních úsecích zledovatělá.

Na jihu Čech jsou na cestách sypače už od dvou hodin

Všechny silnice na jihu Čech jsou po ránu sjízdné se zvýšenou opatrností. Sněhové přeháňky se vyskytují ve všech okresech, na Šumavě či v okolí Blatné na Strakonicku sněží víc. V okresech České Budějovice a Jindřichův Hradec měli v noci silničáři venku všechny sypače, v ostatních regionech jich vyjela nadpoloviční většina.

„Jezdí se od dvou, od tří hodin, sněhové přeháňky jsou ve všech okresech, na Šumavě, v Jindřichově Hradci a okolí Blatenska trošku intenzivnější. Nicméně všechny silnice by v tuto chvíli měly být sjízdné, nemáme žádné hlášení, že by někde byly zásadní problémy, nikde nestojí kamiony,“ uvedl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Vlastimil Zikmund.

Na Uherskohradišťsku se mohou tvořit sněhové jazyky

Na vozovkách na Uherskohradišťsku se mohou tvořit sněhové jazyky. Viditelnost na silnicích ve Zlínském kraji místy snižují sněhové přeháňky. Cesty na Vsetínsku pokrývají zbytky rozbředlého nebo ujetého sněhu, silnice v ostatních částech kraje jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sjízdné jsou však jen se zvýšenou opatrností, v některých úsecích mohou navíc namrzat.

V Královéhradeckém kraji v noci a v pondělí ráno sněžilo. Sníh leží zejména na silnicích nižších tříd, hlavní silniční tahy byly dnes ráno většinou mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. U obce Libuň na hlavní trase z Jičína do Liberce havarovalo do příkopu nákladní auto.

Dopravu ve středních Čechách ztěžovaly sněhové přeháňky, kvůli niž napadl slabý poprašek a silnice začaly klouzat. Cestáři vyslali do terénu sypače na kontrolu a posyp vozovek, řekl pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic. „Byl to poprašek, o kterém jsme díky předpovědím věděli, že přijde. Sypače vyjely včas a vše bylo v pořádku,“ upřesnil dispečer. Silnice v regionu jsou podle něj sjízdné, řidiči by však měli dbát zvýšené opatrnosti.

S rizikem náledí musí počítat i řidiči v Jihomoravském kraji

Na Vysočině byly kvůli sněhovým přeháňkám silnice sjízdné s opatrností. Hlavní tahy byly po chemickém ošetření mokré. Na vozovkách nižších tříd ležely zbytky ujetého nebo zledovatělého sněhu posypané drtí. Nesjízdné úseky neměli silničáři hlášeny.  Silničáři obnovovali posyp v celém kraji, jezdilo 89 sypačů. Teploty ráno klesly až tři stupně pod nulu. „Nemáme hlášeno, že by něco stálo nebo klouzalo,“ uvedl Aleš Hubený z dispečinku Krajské správy a údržby silnic před sedmou hodinou ráno.

S rizikem náledí musejí počítat řidiči, kteří vyjíždějí na silnice v Jihomoravském kraji, a to například v okolí Brna, na Vyškovsku či Znojemsku. Ve vyšších polohách se mohou objevit i sněhové jazyky, vyplývá z informací na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Na Blanensku a Vyškovsku leží na některých úsecích silnic druhých a třetích tříd ujetý sníh krytý posypem, podobná situace je také v Bílých Karpatech. Dálnice v kraji jsou holé a suché, sjízdné zatím bez omezení.

Dopravu ráno komplikoval sníh

Dopravu ráno komplikoval sníh, na Vysočině dokonce museli uzavřít silnici

Mrznoucí mrholení může komplikovat situaci řidičům v Moravskoslezském kraji

V Libereckém kraji připadlo v noci několik centimetrů sněhu, podle předpovědi by mělo sněžit i přes den. Silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, rozbředlý sníh je i na hlavních tazích. Teploty byly ráno mezi nulou a minus pěti stupni Celsia, vyplývá z informací na webech silničářů a meteorologů.

Mrznoucí mrholení či sněhové přeháňky mohou dnes komplikovat situaci řidičům v Moravskoslezském kraji, měli by proto být opatrní. Silnice jsou ale sjízdné. Silnice jsou převážně holé a vymrzlé nebo mokré. Ve vyšších polohách stále může být ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Mokré silnice po chemickém ošetření byly dnes nad ránem v Karlovarském kraji. Ve vyšších polohách na silnicích mohou zůstávat zbytky rozbředlého sněhu. Silničáři upozorňují i na možnost vzniku námrazy, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Autor: sou, ČTK

reklama

reklama