Sociální demokracie v červnovém průzkumu oslabila

Preference ČSSD pokračují ve volném pádu, zatímco v dubnu měla ještě 12,5 procenta hlasů, nyní by ji podle volebního modelu volilo jen 7,5 procenta dotázaných - vyplývá to z červnového průzkumu CVVM. Ten také ukázal, že krom TOP09 by se do sněmovny pravděpodobně nedostali ani Starostové. Průzkum probíhal ještě před demonstrací na Letenské pláni, a tedy i před současnou politickou krizí.
Zdroj: CVVM
Zdroj: CVVM

reklama

„U ČSSD pozorujeme v posledních dvou šetřeních statisticky významný pokles podpory, u Pirátské strany naopak nárůst,“ píše se v dokumentu CVVM. Průzkum přitom nezahrnoval stávající krizi ČSSD, kdy je část vedení sociálních demokratů v rozkolu a strana navíc kvůli své roli v koalici ztrácí respekt mezi koaličními partnery i opozicí.

Hnutí ANO na špici

Jednoznačným vítězem je hnutí ANO, to by volilo 29 procent dotázaných, za ním by se umístili Piráti, kteří o 2,5 procenta od dubna posílili. Hnutí ANO dlouhodobě opanuje všechny volební průzkumy a udržuje si v nich od ostatních stran značný odstup.

Do sněmovny by se dostala jen jedna pravicová strana

Šetření také odhalilo, že by se do Poslanecké sněmovny dostala pouze jediná pravicová strana – ODS, tu by volilo 15 procent dotázaných. Středopravicové proevropské strany jako Starostové a TOP09 by se do sněmovny nedostaly.  Lidovci s 5 procenty potom balancují na hraně vstupu do sněmovny.

Trikolóra má stejnou podporu jako Zelení

Respondenti by poslali do poslaneckých lavic i zástupce dvou ekonomicky intervencionistických stran, KSČM a SPD. Komunisté by v přepočtu získali zhruba 19 mandátů a SPD o deset méně. Obě strany si udržují v průzkumech dlouhodobě poměrně stabilní výsledky. Národně konzervativní Trikolóru by potom volil stejný počet respondentů jako stranu Zelených. Trikolóra je však na rozdíl od Zelených zcela novou stranou, dá se tedy očekávat, že její preference ještě budou růst.

Průzkum probíhal prostřednictvím standardizovaného dotazníku mezi 8. a 17. červnem tohoto roku. Šetření se zúčastnilo 1024 respondentů, 1003 z nich disponovalo volebním právem.

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!