Sociální síť Tiktok zřejmě tajně posílá data uživatelů do Číny. Čelí teď soudní žalobě

Aplikace TikTok, která sdílí krátká videa, čelí ve Spojených státech obvinění za odstraňování nežádoucího obsahu a využívání dat uživatelů pro svůj vlastní zisk. Podle uživatelů sociální síť bere jejich ještě nezveřejněná videa a používá je pro vlastní účely. To ale provozovatelé aplikace v Číně odmítají. Tlaku, ze strany amerických zákonodárců, čelí TikTok už delší dobu. Informoval o tom server BBC.
TikTok čelí obvinění
TikTok čelí obvinění

reklama

Žalobkyní je Misty Hongová, která soudní žalobu podala už letos v březnu. Studentka z Kalifornie si aplikaci stáhla, ale žádná svá videa nepublikovala a ani si nevytvořila uživatelský účet. Pouze tam vložila své telefonní číslo. Tvrdí, že měsíc po stažení aplikace ji firma sama účet vytvořila a stáhla její ještě nezpracovaná videa. Podle ní pak její data byla zaslána na dvě čínské technologické firmy Alibaba a Tencent. 

Soudní žaloba

Soudní žaloba se dostala na kalifornský soudní dvůr minulý týden. Američtí zákonodárci požadují od společnost TikTok, aby uvedla, jestli se jedná o státní aplikaci. Pak by mohla do zveřejněného obsahu zasahovat. V žalobě se také uvádí, že sociální síť z obsahu nespravedlivě profituje. Díky údajům, které získává, má pak mnohem větší výnosy z cílené reklamy. Tvrdí BBC.

Podle uživatelů TikToku  odstraňuje i obsah, který by mohl Čínu poškodit. Důkazem toho je i událost, která se stala minulý týden. Provozovatelé TikToku totiž smazali uživatelský účet Feroze Azizové, která právě Čínu kritizovala a její video se následně stalo virální. TikTok se pak za odstranění omluvil a uznal veřejně chybu.

 

Aplikace TikTok

Platforma během posledních let rapidně vzrostla na popularitě. Pomocí této aplikace mohou uživatelé sdílet patnácti sekundová videa, kde napodobují zpěváka na zvolenou písničku. Aplikaci celosvětově používá používá přes půl milionu lidí a v USA je jednou z nejstahovanějších sociálních sítí u uživatelů do 20 let.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!