Sopka na Havaji už zničila desítky domů. Erupce mají i nadále pokračovat

Přestože se ještě před dvěma dny hovořilo o tom, že havajská sopka Kilauea zničila pouze dva domy na ostrově, podle nejnovějších informací toto číslo poskočilo na 26. Navíc podle agentury AP jsou další čtyři nespecifikované objekty jsou pokryty lávou. Aktualizaci úředníci zveřejnili po leteckém průzkumu nad zasaženou oblastí.
Láva na Havaji zničila už desítky domů
Láva na Havaji zničila už desítky domů
AP

reklama

Sedmatřicetiletá učitelka a matka dvou dětí Amber Makuakanová pro agenturu AP uvedla, že ještě v pátek se její dům zdál v pořádku. V sobotu jí pak bezpečnostní systém varoval, že jsou spuštěny pohybové senzory. Později pak láva nemovitost zničila.

Její děti nic z toho nechápou. „Můj syn se mě pořád ptá, kdy se už vrátíme domů,“ popsala žena s tím, že celý svůj život prožila právě v oblasti Leilani Estates. „Sopka a láva byly vždy součástí mého života. Je to zdrcující, ale já se s tím vyrovnám,“ upřesnila.

Erupce havajské sopky Kilauea vyhnala z domovů tisíce lidí

Na Havaji vybuchla sopka. Lidé prchají před lávou

Kilauea je jednou z nejaktivnějších sopek světa

Láva se momentálně rozprostírá na území o rozloze asi 36 tisíc metrů čtverečních v okolí hlavní praskliny. V tuto chvíli není jasné, kam se může rozšířit. „ V systému je více magmatu.  Dokud bude existovat jeho zásobování, bude erupce pokračovat,“ vysvětlila americká vulkanoložka Wendy Stovallová.

Havajská sopka Kilauea je jednou z nejaktivnějších sopek světa. Erupce z ní jsou pozorovány trvale od roku 1983. Evakuováno bylo doposud téměř dva tisíce lidí. Podle havajských tradic teď závisí na bohyni sopky Péle, kdy a zda vůbec se budou moci vrátit zpět do svých domovů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!