Soros dá miliardu dolarů na novou univerzitní síť. Má podporovat demokracii, otevřenou společnost a menšiny

Americký finančník maďarského původu George Soros v rámci Světového ekonomického fóra v Davosu přislíbil miliardu dolarů (necelých třiadvacet miliard korun) na projekt nové univerzitní sítě, která má bojovat proti erozi občanské společnosti ve světě, který stále více ovládají „budoucí či současní diktátoři“ a který je sužován klimatickou změnou. Informovaly o tom zahraniční agentury.
Americký miliardář George Soros
Americký miliardář George Soros
@AJEnglish/Twitter

reklama

V loňském roce „nejsilnější mocnosti – USA, Čína a Rusko – zůstaly v rukou budoucích, nebo současných diktátorů a řady autoritářských vůdců dále rostly,“ uvedl podle agentury DPA devětaosmdesátiletý miliardář během večeře, kterou každoročně hostí v rámci setkání politiků a vedoucích činitelů v Davosu.

Trump je podvodník a ultimátní narcista

Lidstvo je podle Sorose v bodě zlomu a nadcházející roky mohou určit osud vůdců, jakými jsou prezident Donald Trump nebo čínský prezident Si Ťin-pching, stejně jako celého světa, uvedla agentura AFP. Amerického prezidenta označil za podvodníka a extrémního narcistu. Uvedl také, že současný růst americké ekonomiky na škodu Trumpovi přišel příliš brzy.

„Přehřátou ekonomiku nelze udržet na bodu varu příliš dlouho,“ uvedl Soros. „Kdyby se to všechno stalo okolo voleb, zajistilo by to jeho zvolení. Problém spočívá v tom, že volby jsou deset měsíců vzdáleny a v revoluční situaci je to (doba) jako celý život.“

Ohrožení otevřených společností a hrozba změny klimatu

„Žijeme v transformačním momentu historie. Přežití otevřených společností je ohroženo a čelíme dokonce ještě větší krizím: změně klimatu,“ uvedl v Maďarsku narozený miliardář a v návaznosti na to popsal plán univerzitní sítě Open Society University Network (OSUN) jako „nejdůležitější projekt jeho života“. Má jít o mezinárodní platformu pro výuku a výzkum, k níž se mohou připojit stávající univerzity po celém světě.

Projekt má dle jeho slov podporovat demokracii a vzdělávání pronásledovaných komunit. Dále bude usilovat „o oslovení míst, která vyžadují vysokou kvalitu vzdělání, a sloužit zanedbávaným populacím“, jako jsou uprchlíci, vězni, Romové a další vysídlené komunity, jakými jsou třeba Rohingyové v Myanmaru.

George Soros

Sorosova nadace končí v Turecku. Podle Erdogana se Soros snaží zničit národy

Z některých zemí byly  Sorosovy aktivity vytlačeny

George Soros, jehož Středoevropská univerzita (CEU) byl nucena po nátlaku vlády Viktora Orbána opustit Maďarsko, uvedl, že projekt je v době, kdy otevřené společnosti hrozí větší riziko než kdy dříve, potřeba.

Kontroverzní miliardář George Soros – často označovaný za filantropa – je americký finančník maďarského původu, který založil celosvětovou síť nadací Open Society Foundations, jejíž pobočka působí i v České republice. V několika zemích, jakými jsou třeba Turecko, Izrael nebo Maďarsko, jsou aktivity George Sorose buď pod drobnohledem, nebo tyto země jím financované školy či nadace ze svého území vykázaly.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!